Ulla Wikman 70 år

Ulla Wikman 70 år

Foto:

Personligt2020-12-21 08:50

Torsdagen den 21 december 1950 på årets mörkaste dag, föddes Ulla Ekman/Wikman, i Kiruna. Hon spenderade sin tidiga barndom i födelsestaden innan hon som 8-åring tillsammans med mor och far och lillasyster flyttade till Boden. Efter avslutad folkskola gick hon Lanthushållsskolan för att därefter utbilda sig inom sömnad och design. Hösten 1970 flyttade hon tillbaka till Kiruna för att gå vävutbildning på KPU och tillbaka på födelseorten träffade hon barndomsvännen Hans, som skulle bli hennes man. Deras första barn, Fredrik föddes 1972 i Kiruna, innan familjen flyttade till Boden på grund av makens jobb. 1975 och 1983 föddes de båda flickorna Viktoria och Susanne. Under 70-talet jobbade Ulla i varuhus på reklamavdelningar. Tidvis var hon hemma mycket med sina tre barn. Under de åren hade hon bland annat kurser på kvällstid i klädsömnad.

1980 flyttade familjen till Unbyn, där de kom att bo i 30 år. Hon har haft många olika typer av jobb. En kort tid jobbade hon på dagcentret Rosen och en kort tid som annonsmontör. Under ett par år jobbade hon inom äldreomsorgen och hjälpte gamlingarna runt om i byarna med allehanda hushållsbestyr. Under några år höll hon också ABF-cirklar i allehanda ämnen (teckna, måla, färg och form, bildvävning, skrivande) för människor med funktionsvariationer. I slutet av 80-talet fick hon anställning som ortopedsytekniker vid ortopedverkstaden på Centralsjukhuset i Bodens, vilket skulle visa sig bli hennes sista jobb. På grund av svåra astma sedan barndomen och tilltagande allergiska besvär blev hon långtidssjukskriven vilket till slut ledde till att hon under 90-talet blev sjukpensionär. Därför kom hon att under 20 år engagera sig i Astma och Allergiförbundets förening i Boden.

Hon har alltid haft många kreativa intressen som hon fyller sina dagar med. Sömnad, hantverk, måleri, släktforskning och skönlitteratur. På 90-talet var hon med och grundade Bodens släktforskarförening (BÖFF) och även om hon idag inte längre är en aktiv styrelsemedlem har intresset för släktforskning aldrig avtagit. Under en period var ett av hennes stora projekt den gravstensinventering hon utförde ideellt på Bodens kyrkogårdar, som bland annat resulterade i att hon hållit guidade kyrkogårdsvandringar för släktforskare och andra intresserade. 

Nuförtiden är det måleriet och konsten som får mer plats och hon är en aktiv medlem i Bodens konstförening, där hon även sitter i styrelsen sedan något år tillbaka.  Så sent som denna höst hade hon en egen utställning på Kvinnobiblioteket i Björkskatan/Luleå. Hon har även deltagit på Konst i det gröna, utställningar som Bodens Konstförening ordnat, och andra utställningar. Ulla har alltid varit en flitig bokläsare men idag har det blivit mer praktiskt för henne att lyssna till inlästa ljudböcker eftersom hon behöver ha händerna fria för alla hennes kreativa sysslor. Som den stora musikälskare hon är löser hon plikttroget melodikrysset varje lördag. Lika flitig försöker hon också vara i bassängen och på gymmet och hon älskar att ta promenader.

Födelsedagen vill hon fira i avskildhet med endast de närmaste i familjen. Hon hyser dock en förhoppning om att hon ändå ska kunna fira julen tillsammans med sina barnbarn, Albert och Linnéa, i Stockholm. Barnbarnen står henne nära och stunderna med dem är så värdefulla, Linnéa delar mormors intresse för att måla så när de träffas ägnar de mycket tid åt att måla tillsammans.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!