Svar på insändare från signaturen ”Många fryser i Luleå”, publicerad i NSD 2016-01-13.
När det gäller inomhustemperatur följer vi socialstyrelsens riktlinjer, det gäller även när vi utför temperaturmätning i en bostad. Upplever en hyresgäst att det är kallt i sin bostad ber vi att de börjar med att mäta temperaturen. Det ska göras en meter från ett fönster, samt en meter ovan golv. Understiger temperaturen 19 grader ska de felanmäla det och be om mätning.
Finns det ett fel försöker vi lokalisera det. Det kan bland annat röra sig om kärvande termostater på elementen, eller ventilationen i ett modernt hus, bristfälliga tätningslister eller bristande isolering i ett äldre hus.
Upplever flera personer i samma fastighet samma sak kan det vara ett centralt fel, är det enskilt utreder vi den enskilda lägenheten och tittar på vad som kan vara problemet och upptäcker vi ett fel försöker vi självklart åtgärda det. Och även om vi har hållit en hög renoveringstakt under flera år har vi stora utmaningar framför oss, både vad gäller renoveringar och nybyggnation.