Lång väntan på färjan

Tidtabell. Kan inte Bohedenfärjan köra tätare turer undrar signaturen ”Perkel”.

Tidtabell. Kan inte Bohedenfärjan köra tätare turer undrar signaturen ”Perkel”.

Foto: Pär Bäckström

Insändare2015-11-11 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Färjan i Överkalix Boheden borde gå varje kvart istället för varje hel och halv timme. Missar man färjan med några sekunder får man vänta i en halvtimme för att komma hem eller så får man köra en annan väg som är tre mil.

När jag kommer hem med bussen från Kalix varje dag så får jag vänta över en halv timme för bussen kommer till busstationen antingen 16:25 eller 16:30 och då hinner man inte. Eftersom jag är en skolelev får jag automatiskt längre skoldagar.

Efter skolan vill jag bara hem och ta det lugnt men innan jag får göra det måste jag först åka buss i en timme och sedan vänta på färjan i ytterligare en halvtimme så det blir långa skoldagar.

Jag tror inte heller att det skulle bli så mycket dyrare för det är en bränslesnål dieselmotor i färjan och de som kör färjan får ändå betalt för att vara där hela dagarna.