Ett hån mot unga

Nästa år kommer regeringen
att halvera krog- och restaurangmomsen, med motiveringen att fler ska börja äta på restaurang och på så vis skapa fler arbetstillfällen för ungdomar i restaurangbranschen.

Foto: Fotograf saknas!

Dagens insändare2011-10-03 09:11
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Sänkningen av restaurangmomsen beräknas kosta 5,4 miljarder kronor i uteblivna skattemedel.

Förra året sänkte Finlands regering krogmomsen, också med motiveringen att man skulle skapa fler arbetstillfällen.

Nu har ett år gått och en färsk undersökning från Finland visar att bara en tredjedel av pengarna har gått till sänkta priser. Resten har gått oavkortat till företagens vinster.


När samma skattesänkning går igenom i Sverige nästa år kommer storföretag som McDonalds eller Burger King att kunna tjäna miljonbelopp - utan att anställa en enda person.

Regeringen kallar skattesänkningen en åtgärd mot ungdomsarbetslösheten. Vad de inte berättar är var pengarna som försvinner ska hämtas ifrån.


Mest troligt är att de uteblivna skattintäkterna kommer att hämtas från det vi äger gemensamt. Regeringen tar helt enkelt och byter in ett arbetstillfälle på en skola, eller några vårdplatser på ett sjukhus mot löftet om ett eventuellt jobb på McDonalds.

Av de 5,4 miljarder kronor som reformen väntas kosta så kommer två tredjedelar att försvinna rätt ner i fickorna på privata företag och aktieägare. Det är pengar som istället hade kunnat användas till att aktivt motarbeta arbetslösheten och skapa nya jobb.


Det finns mycket
jag skulle vilja kalla de skattesänkningar regeringen planerar att genomföra, men att kalla det för en åtgärd mot arbetslösheten är ett hån mot alla oss arbetslösa ungdomar.

Läs mer om