Graffiti är konst

Foto: Jan Bergsten

Dagens insändare2011-07-07 15:49
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Många konstnärer och konstformer har historiskt sett under långa tider förföljts och brännmärkts av dem styrande eller samhället i övrigt. En grundprincip för denna hetsjakt är att konstformen, eller konstnären, uttrycker något nytt.

De kritiserar eller på annat sätt visar progressivitet. Vi lever i ett samhälle där högern försöker suga ut så mycket profit som möjligt, ur allt och alla, också på kulturområdet. Kulturen ska vara fri från vinstintressen och statlig påverkan. Då fungerar kulturen som bäst, när människor, kan uttrycka sig på vilket sätt de vill.

Många konstformer spelar en avgörande roll i samhällsdebatten, det gör även grafitti. Samhällskritiken som grafittikonstnärer ger uttryck för, består inte i målningarna själva, utan i det att graffitikonstverk som regel målas i det offentliga rummet och är väldigt svårt att göra vinst på.

Staten och kapitalets förföljande av graffitikonstnärer berövar arbetarklassen på tillgång till konsten. Unga tjejer och killar förföljs idag för att de visar sin kreativitet i den offentliga miljön. Något som vi tycker är fel. Ung Vänster, Luleå, kräver därför att kommunen sätter upp fler lagliga väggar, att gångtunnlar upphör att saneras från konst, samt att dessa görs lagliga att måla på!