Nu väntar ett nationalekonomiskt haveri

Luleå2009-02-20 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
n Regeringen har fått en ordentlig stjärnsmäll i sin tro på att "marknaden" löser alla problem.
Man trodde också att om man sänker ersättningsnivåerna i sjuk- och A-kassan så blir folk mer benägna att söka jobb.

Man döpte också det till "utanförskapet". På tal om det där verkar regeringen också anse att pensionärer ska insorteras, eftersom man betalar högre skatt än de som förvärvsarbetar.
Nu när arbetslösheten drastiskt stiger, så får regeringens politik drastiska konsekvenser.
Folk som hamnar i arbetslöshet upptäcker plötsligt att förutom att ersättningsnivåerna är de lägsta i Norden, så betalar man proportionellt högre skatt. Vad gör man då? Jo, drar ned på all "onödig" konsumtion. Vad gör de som har jobb? Ja, de sparar för helt plötsligt så kan ju även jag hamna i de arbetslösas kö.
Kommunerna får minskade skatteintäkter på grund av minskad lön, kommunerna får också ökade utgifter (försörjningsstöd) när man inte är med i A-kassan. Detta på grund av regeringens hutlösa höjning av A-kasseavgifterna.

Med andra ord, ett nationalekonomiskt haveri stundar, för att inte prata om de mänskliga tragedierna. Vem bär ansvaret?
Läs mer om