Varför ska väljarna tro på M och SD?

Luleå2018-08-28 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Vi gräsrötter har nu upplevt en period där vi inte skinnas in på bara bena av skattesänkarpartierna Alliansen. Nu ondgör sig skattesänkarna över att de inte får valuta för de skattepengar de betalar in till statskassan. Alliansen har skämt bort de rika med skattesänkningar under deras period vid makten. Nu letar man efter alla fel som nuvarande regering tycks ha gjort. Ingenting verkar vara bra för den rika skvadern. Men för oss gräsrötter har det varit en period där vi anar en framtid av rättvisa. Det är inte bara rika som gynnas under nuvarande styre.

Vi gräsrötter känner en framtidstro och hoppas att nuvarande regering får fortsatt förtroende annars vore det katastrof, med tanke på hur Sverige sköttes under Alliansperioden 2006 till 2014. En statskassa i fritt fall på grund av alla skattesänkningar som gynnade de som hade bäst ekonomi. Statliga företag såldes ut för att finansiera alla dumheter och misstag som gjordes under denna tidsperiod. Vi gräsrötter fick lida mycket med alla försämringar som följd. Skolan, vården, bostadspolitiken ja allt försämrades och det blev de rikas tummelplats som backades upp.

Att nu komma med beskyllningar som jobbmisslyckanden, dåligt sparande, misslyckad arbetsmarknadspolitik, ja det finns egentligen inget som är bra enligt Alliansen. Löfvenregeringen har satt Sverige på fötter och vi gräsrötter har börjat vädra morgonluft igen. Att borgarsidan nu letar i skrubbarna efter en massa lik visar bara på deras tafatthet.

Nu ska Moderaterna, förstås med stöd av SD, återupprätta ett samhällskontrakt där svenska folket får valuta för sina skattepengar. Här menas som vanligt den rika skvadern av svenska folket i vårt avlånga land. Vi vet alla som följt det borgliga styrandet av vårt Sverige hur det gått. Vi gräsrötter har fått slita ont när den svenska ekonomin skall återställas efter borgarnas styre.

Nu pratar moderaterna om tilliten i Löfvens löften och varför man ska lita på honom den här gången. Om man historiskt tillbakablickar så har det blivit katastrof för Sverige varje gång en borgerlig regering har makten.

Med tanke på att det nu tillkommit ytterligare ett parti i form av SD, som vill försämra möjligheterna för oss gräsrötter, måste medborgarna se upp. Alla fagra löften från borgarna har kostat mycket pengar, för att göra de rika ännu rikare.

Varje människa med sunt förnuft borde tänka sig för när de lägger sin röst. Vilket Sverige vill vi ha? Ska de rika bli rikare på de fattigas bekostnad, eller ska vi ha ett samhälle i jämlikhet, där inte vissa gynnas och andra får bära oket?

Läs mer om