Akuta transporter istället för akutvård

Norrbottens län2018-06-01 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

När vi människor blir akut sjuka vill vi känna förtroende för sjukvården, att vården är tillgänglig och är utrustad med kompetent personal med resurser som krävs för att optimera vår behandling.

Vad gäller den akuta sjukhusvården i Östra Norrbotten kommer medborgarna få nöja sig med ett ”akut omhändertagande” som absolut inte ska likställas med en akutsjukvård! Detta akuta omhändertagande som vid Kalix sjukhus lägger sin tyngdpunkt på hur snabbt patienten via en utvecklad transportorganisation helt utan livsavgörande insatser från narkosläkaren (Helseplans förslag) kan få hjälp vid ett annat sjukhus, i detta fall länssjukhuset i Sunderbyn.

Regiondirektören Veronika Sundström har tillsammans med beställarna i regionledningen gett ” Helseplan” ( en stor konsultfirma) uppdraget att utreda vårt kommande behov och planering av ”akut omhändertagande” på våra fem sjukhus.

Majoritetspartiet S vill inte kännas vid innehållet i denna beställda och mycket kostsamma utredning inför det så småningom kommande politiska beslutet. Likväl finns utredningen att tillgå för oss anställda, dock inte för allmänheten vilket tyder på en tydlig medvetenhet att undanhålla allmänheten denna information inför kommande val. En del av innehållet tydliggör förslag rörande ”avlövningssjukhusen” Kalix och Kiruna, här föreslås följande lösning:

” Sjukhuset i Kalix bör på sikt kunna utvecklas i enlighet med scenario 3. Sjukhuset i Kiruna bör utvecklas i enlighet med scenario 3”

”I scenario 3 finns inte anestesiläkare tillgängliga på sjukhuset eller i beredskap. Medicin-rehabkliniken etablerar en egen enhet för intensivt omhändertagande utan respiratormöjlighet. Där finns tydliga kriterier för vilka patienter som kan tas om hand , samt vilka som remitteras vidare till annat sjukhus på grund av bedömd risk för att vara i behov av respiratorvård”.

” Kalix sjukhus har relativt få akutpatienter. Sjukhuset har ett medicinskt huvudspecialitetsområde och ingen operationsverksamhet. Sjukhuset har en aktiv IVA-funktion. IVA –funktionen på Sunderby sjukhus kan överta/avlasta IVA i Kalix. Det finns dock per i dag inget aktivt intresse av utvecklingen av en fullbemannad akutläk-armodell, baserat på synpunkter från intervjuer och fokusgrupp.