För få bussar från Haparanda

Norrbottens län2014-11-03 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Jag är en kille på 16 år och jag är mycket till Haparanda. Jag tycker att det ska börja gå fler bussar från Haparanda till Kalix för förut gick det dubbelt så många bussar på kvällen.

Anledningen är att det finns så många som far till Haparanda över dagen och vill vara där längre än till just nu klockan 17,00 då sista bussen går hem. Det finns många som jobbar sent i Haparanda som bor i Kalix och som måste ta bussen på vardagarna och då missar de sista bussen för att den slutar gå klockan 20,00.

Men om man inför det kommer det förstås att kosta mer pengar att hålla igång fler bussar. Om det kommer bli så kommer man ju också att tjäna mer för det kommer att åka fler med bussarna och då tjänar ju också till exempel länstrafiken på detta. Som sagt borde man inför fler bussturer från Haparanda till Kalix.