Framtidens skola, finns den i Luleå?

Vitåskolan. Finns det plats för småskolor som denna i Luleå?

Vitåskolan. Finns det plats för småskolor som denna i Luleå?

Foto: Kurt Engström

Norrbottens län2015-06-09 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Att Luleå kommuns skolor ska hålla hög kvalitet och bemannas med kompetenta lärare är alla överens om. Men hur ska det ske i framtiden?

Luleå kommun har tagit fram en ny målbild för skolorna i kommunen, en målbild som beskriver en strävan efter stora skolenheter med många lärare och många barn. Stordrift verkar den nya modellen och lösningen på allt, som om storskaligheten i sig självt är själva målet.

Men vad händer med barnen på landsbygden, kommer deras behov prioriteras bort i strävan efter storskalighet? Kommer det att finnas utrymme för en levande landsbygd i Luleå kommun eller offras landsbygdens barn och deras framtid på storskalighetens altare?

Är storskalighet verkligen bättre för små barn? Är det verkligen bättre att ta låg- och mellanstadiebarn från deras närmiljö och skicka dem med buss många mil varje dag för sin skolgång? Är det verkligen bättre för barnen när restiden ökar?

Ökar tryggheten för små barn med avståndet till hemmet? Är det verkligen bättre för barnen med storskalighet bara för att det är enklare och billigare för kommunen?

Vi hoppas att ni, kära politiker, tänker också på våra barn och innan ni tar beslut om ny målbild för Luleå kommuns skolor på kommunfullmäktiges möte 15 juni.

Det måste finnas plats för små skolor som levererar hög kvalitet, små skolor som finns där barnen finns.