Det är inte så ofta jag kör bil in till centrala stan i Luleå. Men i går gjorde jag det och skulle uträtta ett ärende.
Ofta parkerar jag på en sidogata där det ofta finns några enstaka parkeringsfickor i rad. Men nu såg jag vad hela sommaren/höstens vägarbeten har resulterat i.
Det verkar som i princip alla parkeringar på såna ställen har bortrationaliserats för trottoarer breda som boulevarder eller cykelvägar.
Jag missunnar inte dessa grupper plats i stan. Men är det meningen att man inte ska kunna ha bilen in till centrum? Eller var det en kompensation för att Smedjegatan skulle öppnas för bilarna? Öppningen gjorde inte mycket nytta för handlarna kan man konstatera.
Efter mycket cirkulerande blev jag till slut tvungen att parkera i Åhléns P-hus. Nästa gång blir det Storheden alla gånger.