PR-konferens om omstritt avtal

Norrbottens län2015-09-02 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Den som betalar 1 995 kronor kan den 3 september delta på en konferens i Luleå om det så kallade TTIP-avtalet, ett gigantiskt handelsavtal mellan EU och USA. Jan Nyberg från Miljöpartiet i Luleå är kritisk i ett inlägg (”Avtalet – ett hot mot demokratin och miljön”, NSD 24/8).

Vi delar hans farhågor. Av talarlistan att döma är det nog förgäves att hoppas på balans och allsidig belysning av konsekvenserna. Konferensen ingår i EU-kommissionens PR-strategi för att sälja in ett avtal som förhandlats fram under stort hemlighetsmakeri.

Därför anordnar vi ett alternativt seminarium på Stadsbiblioteket i Luleå den 5/9. Där kommer vi att diskutera avtalets betydelse för miljö, demokrati och välfärd. Det är helt gratis.