Svar till signaturen ”Trött lärare” (insändare NSD 4 april).
Tack för att du lyfter fram lärarens (vår) vardag och problem i din insändare. Du är inte ensam om att ta steget mot ett annat yrke. Vi är många som tänker precis som du.
Många människor utanför skolans väggar tror att läraryrket bara är att ha lite pondus, plocka fram en lärobok och sen är man igång…med motiverade elever. Men det är en utopi och fantasi.
Som lärare i dagens skola kämpar man med ökade krav, minskade anslag, uppfostringsproblem och diagnoser som man sällan hinner med och de som bestämmer vill inte lyssna. Skolans maskinpark har också ALLT att önska. Det gäller både datorer och kopiatorer. Stressen ökar hela tiden och elever protesterar mot allt och inget samtidigt som de surfar sig igenom skolan på sina telefoner. Det räcker ibland inte ens med att öppna böckerna åt dem – du borde göra övningarna i dem också!!!
I dag ökar pressen ytterligare då flera nyanlända dessutom ska ut i klasserna var och varannan vecka. Precis som om de som styr och ställer aldrig har hört talas om ”FIRO-cirkeln”. (Googla på det så förstår ni tanken!) Nåt måste göras NU…annars är var och varannan lärare snart en outbildad praktikant som sköter maskinparken som den redan brukas i alltför många klassrum idag – som underhållningsapparat till flertalet ”bio-filmer” utan en ytterligare tanke bakom. Det är också stora faran med outbildat folk.
Det är så illa nu att vi faktiskt skulle kunna gå ut och uppmana till kollektiv strejk. För nu är det NOG!!!