Äggstra! Äggstra! Här är din guide till påskmusiken

”Hej Tomtegubbar”, ”Nu Tändas Tusen Juleljus”, ”Last Christmas” … I en tid då alla från Snoop Dogg till Leif ”Loket” Olsson släppt julskivor råder det verkligen inget underskott på julmusik.Men nu står påsken för dörren och folk kliar sig i huvudet över vad som egentligen ska spelas på stereon under påsklunchen med gammelmormor och kusinbarnen. Finns det egentligen några påsklåtar? ”Jajjemen!” säger vi på Duo Nöje och gör er alla den stora tjänsten att sammanställa en lista över några av de bästa påsklåtarna som världen har att erbjuda just nu.Glad påsk!

Foto: Maja Suslin / TT

Duo Nöje2015-04-03 15:30

Kategori: Lidande

Påsken firas kortfattat till minne av Herren Jesus Krist och hans svåra lidande på korset. Oavsett intag av nubbe får vi aldrig glömma att han faktiskt dog för våra synder. Med anledning av det får han också inleda Duo Nöjes ultimata guide över de bästa religiösa påsklåtarna.

1. Burzum – Jesus’ TodHerrens egen favorit, Varg Vikernes, sörjer Jesu död i denna starka andliga skildring.

2. Leadbelly - They Hung Him On A CrossGamle gode Leadbellys trudelutt om Jesus äventyr på korset passar påskfirandet som handen i handsken.

3. Dark Funeral – Nail Them To The CrossLuleåsonen Micke ”Lord Ahriman” Svanberg lider med Herrens son i detta nyskrivna påsk-epos.

4. Bad Religion – SufferDe gamla skatepunkarna i Bad Religion sätter ord på Jesus känslor där uppe på korset.

5. The Stone Roses – I Am The RessurectionInte nog med att Jesus dog under påskhelgen, han återuppstod också. Ian Brown och hans pottfrilla trallar sig igenom en melodi tillägnad just det.

6. Common – ResurrectionCommon rappade tufft om äggmålning, påskpyssel och Jesus på korset redan 1995.

7. Pearl Jam – AliveEddie Vedder predikar orden som Herren Jesus Krist yttrade en påskdag för länge sedan.

8. Hello Saferide – I Was JesusAnnika Norlin ägnar sig åt kombinerad identitetsstöld och hädelse och blir därmed påskens okrönta bad girl.

9. Metallica – The Judas KissMetallica har skrivit en låt om att pussas med Judas, mannen som förråde Jesus för en korg påskägg.

10. Possessed – Seven ChurchesGrabbarna i Possessed nöjer sig inte med att bara gå till kyrkan en gång under påsken. Nej nej nej, sju gånger i sju olika kyrkor ska det vara, vilket avhandlas i den här fina biten.

Kategori: Ägg

Äh, vem försöker vi lura. Det påsken i dag först och främst handlar om är givetvis ägg. Varje påsk konsumerar svenskarna hisnande 2 000 ton ägg. Och för den som desperat och resultatslöst sökt efter en passande playlist till årets ägg-orgie har Duo Nöje goda nyheter. Här kommer inte mindre än tio bitar på temat ägg.

1. Smashing Pumpkins – EggÄggets egen nationalsång. Ett givet val till påsk.

2. Wolfmother – Cosmic EggDen här dängan har länge varit en påskfavorit bland NASA-anställda.

3. Nirvana – I Hate Myself And Want To DieKurt Cobain sjunger om känslan som uppstår när man tappar ett okokt påskägg i golvet.

4. Johnny Cash – Dirty Old Egg Sucking DogMannen i svarts bästa låt, om en liten vovve som gillar påsken lite mer än alla andra.

5. Soul Asylum – Made To Be BrokenNär äggen går sönder så gråter man. Soul Asylum har skrivit en låt som kanske kan trösta lite.

6. Cornelis Vreeswijk – Hönan AgdaCornelis gillade inte bara kvinnor och sprit, han gillade även höns. Och där det finns höns finns det ägg, påskägg.

7. Harry Potter And The Goblet Of Fire OST – Golden EggDu har inte målat påskägg innan du målat påskägg till tonerna av pampig Harry Potter-filmmusik.

8. El Perro Del Mar – Inside The Golden EggEn låt om det icke urblåsta äggets innanmäte.

9. Phil Lynott – Yellow PearlDen gula pärlan är helt uppenbart ett täcknamn för en äggula.

10. Onkel Kånkel – Du Är Ett ÄggSveriges främsta könsrockare besvarar frågan som påskfirare ställt sig i alla tider.

Kategori: Påskmat

Till påsk ska det förutom absurda mängder ägg även spisas lamm, lax, kyckling med mera. För den törstige bjuds det både nubbe och påskmust. Ett julbord i repris mer eller mindre. Här kommer några låtar på temat påskmat och påskfest:

1. Bob Dylan – Country Pie

Inte sällan hittar man någon form av paj på påskbordet. Bob Dylan har skrivit en sång om en av dem.

2. Insane Clown Posse – Chicken Huntin’

Innan man kan äta påskkycklingen måste man fånga den. ICP har soundtracket.

3. Queens Of The Stone Age – Leg Of Lamb

QOTSA har en solklar favoriträtt på påskbordet, och de har skrivit en låt om den.

4. Kreator – Lambs To The Slaughter

Innan lammet kan ätas måste det obönhörligen slaktas. Det delen fixar Kreator.

5. New Order – Blue Monday

Blå måndagen, eller korvmåndagen som vi svenskar ju brukar säga, är inte bara en New Order-låt utan även den sista måndagen i fastetiden, som föregår påsken.

6. Dr. Alban – Guess Who’s Coming To Dinner

Sveriges främste tandläkare bjuder in sig själv till påskmiddagen.

7. Marillion – Easter

Vad passar bättre till sillen än en skvätt brittisk neo-progg med påsktema.

8. Rory Gallagher - Too Much Alcohol

Gamle IOGT-NTO talesmannen Rory G. uppmanar till att inte ta mer än en nubbe när det ska skålas runt påskbordet.

9. De Lyckliga kompisarna – Dricka Sprit Och Hålla Käften

Att-göra-tips inför påskafton (för dig över 18, är du yngre kan du bara stryka den första punkten).

10. Judy Garland – Easter Parade

Ny och hipp påskrykare, när mormors mormor var ung. Festligt värre.

Kategori: Hare

Påskharen, det mystiska djuret som gömmer barnens påskägg, har givetvis också fått några låtar skrivna till sin ära:

1. Sufjan Stevens – Enjoy Your Rabbit

Sufjan Stevens har skrivit en låt till oss som drömmer om att fånga och grilla självaste påskharen.

2. Jefferson Airplane – White Rabbit

Killarna och tjejerna i Jefferson Airplane visar hur det kan låta om man ätit lite för många påskägg.

3. Smack - Run Rabbit Run

Det är inte mycket som slår ett gäng finska hårdrockare som sjunger om att jaga påskharen.

4. Cypress Hill – Jump Around

Att haren gillar att hiphoppa är knappast någon nyhet och att ”Jump Around” är en klassiker i skogen förstår ni säkert.

5. Cleo – Getting Laid

Ännu en hiphopklassiker bland harsläktet, som inte bara gillar att hoppa runt. Det är en hel del guppande på andra ställen också.

Kategori: Pynt

Fjädrar påklistrade på pinnar och färgen gult i största allmänhet. Det är vad vi kallar påsk. Här är låtarna:

1. Coheed And Cambria – Feathers

De amerikanska hardcoreproggarnas hyllningslåt till påskrisets främsta pynt.

2. Laleh – Colors

Lalehs bidrag till påskmusikskatten, på temat äggmålning.

3. Patti Smith – Easter

Patti Smiths klockrena hyllning till ägg, must och nubbe.

4. Coldplay – Yellow

Coldplays vackra hyllning till påskens främsta färg.

5. Randy Newman – Yellow Man

Randy Newmans sinnessjuka fantasier om en kyckling-människa hybrid.

Äggstramaterial

1. The Sonics – The Witch

The Sonics är livrädda för påskkärringar, och vem är inte det.

2. Meredith Brooks –Bitch

Hade Brooks 90-talshit blivit så stor om inte alla drömde om att vara påskkärringar? Knappast.

3. Oh Jonathan – Holiday

Piteås EP-aktuella duo har tänkt efter och släppt låten Holiday som varar ända fram till påska.

4. Ina Rosberg – Godisbitar

Ett av de sötaste låtarna från Ina Rosbergs album som passande nog heter Inas Godbitar. Kan vi få nog av socker? Nej!

5. Rebecka & Fiona – Candy Love

Duon sätter ord på hela påskkänslan i och med låten, vars namn säger allt. Det som inte finns i godis­ägget är inte värt att äta.

6. Jerry K. Gustafsson – Det är så hälsosamt och stärkande i fjällen

Påsklov och skidåkning – då drar vi till fjällen, som Markoolio hade sagt. Eftersom det är så hälsosamt och stärkande, som Jerry K. Gustafsson hade sagt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!