"Babsan" klar för Melodifestivalen

Lars-Åke "Babsan" Wilhelmsson är klar för Melodifestivalen 2011, uppger SVT för TT Spektra. Bidraget "Ge mig en spanjor" är skriven av låtskrivartrion Larry Forsberg, Sven-Inge Sjöberg och Lennart Wastesson.

Foto: Bertil Ericson / SCANPIX

Kultur och Nöje2010-11-01 17:13
TV

 - Det är en flamenco-disco-låt. Den är skriven för Babsan så det är mycket med glimten i ögat. Låten handlar om att Babsan drar på charter till Spanien och är trött på att alla svenska män behöver sprit i kroppen för att våga något, säger Lars-Åke Wilhelmsson.
Ge mig en spanjor anmäldes redan till förra vinterns Melodifestival, men kom inte med i tävlingen.
 - Nej så jag trodde att den var struken, men den hade legat kvar som en favorit. Tydligen har vissa i redaktionen där på SVT gått och gnolat på låten hela året, säger Lars-Åke Wilhelmsson.
Bland de artister som sedan tidigare är klara för Melodifestivalen finns Linda Bengtzing, Sanna Nielsen, Sara Lumholdt och Melody Club.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!