En självbiografi eller bara påhitt?

Kultur och Nöje2011-12-21 06:00

NY BOK
Berit Ölund
Boken om Bitte (Eget förlag)
"Berättelsen om Bitte grundar sig på verkliga händelser och människor jag mött, men är helt och hållet fiktiv." Så skriver Berit Ölund i förordet och det gör läsaren vilsen inför fortsättningen. Vad är detta, verkligt eller overkligt? Men titelpersonens namn för ger väl en fingervisning om att det är något av en självbiografi?

Nåväl, det påverkar inte förmågan att berätta och det är med driven, tempofylld stil som vi får följa denna kvinna genom sex decennier med start i 1940-talet. Det blir en skildring av både Norrbotten, med Piteå som centrum, och Mellansverige med Stockholm och Flen.

För att skapa en ram för varje decennium inleds kapitlen med vad som hände i Sverige och världen, i stort och smått. Det är ambitiöst och vägleder läsaren i huvudpersonens engagemang bland de vardagliga göromålen och händelserna.

Det är ingen sammanhängande historia Berit Ölund berättar, snarare en massa små historier i huvudpersonens livsvandring. Det är väl så ett normalliv är, men det blir inte ett gripande sammanhängande romanbygge för en större allmänhet, större än den egna närkretsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!