Norrbottensteaterns styrelse ska rekrytera en ny teaterchef efter Karin Enberg. Då har teaterstyrelsen möjligheter att vända upp och ner på hela teaterhuset. Det bör man göra. Eller åtminstone rekrytera en ledning med ambitioner att konstnärligt lyfta kåken så den inte sjunker ner i Stadsfjärden.
Rekryteringen har ännu inte startat och det är oklart om det blir en traditionell ensam teaterchef eller en helt ny ledningsorganisation. Teaterstyrelsens ordförande Lennart Törnlund förefaller i samtal med krönikören gilla tanken på ett delat ledarskap. ”Det ska fan vara teaterdirektör”, som August Blanche uttryckte det redan 1848 i lustspelet Ett resande teatersällskap.
I teatervärldens nya tänk kan det bli en chef för det konstnärliga, den som avgör vad som ska spelas på scenerna. Sedan en annan chef för rörelseverksamheten, personalen och allt det där andra.
Att stå fast vid det gamla och rekrytera traditionell chef till en länsteater är inte alldeles enkelt. Det är inget eftertraktat jobb i ett Sverige där kulturen för en skuggtillvaro utanför de stora städerna. Därför måste teaterstyrelsen röra om i grytan och skapa ett nytt attraktivt, konstnärligt ledarskap. Då kan teaterstyrelsen söka en teaterkonstnär, för det är vad teatern behöver, inte en administratör med teaterintresse, nej en konstnär som kan öppna fönstren ut mot samhället, släpper in ett korsdrag av friska vindar så det gamla scendammet blåser ut.
Ambitionen ska vara att förvandla Norrbottensteatern till den länsteater som teatersverige har anledning att uppmärksamma, lika uppmärksammad som den en gång var när den var den första länsteatern i Sverige.
Risken är kanske att det då blir en helt annan premiärpublik än den återkommande vi känt igen. Men varför inte? Det får snarare ses som en möjlighet än en risk. Teatern behöver också en ny publik och det är vad en ny konstnärlig ledare kan locka till teaterhuset.
Vem skulle då passa som denna konstnärliga ledare för Norrbottensteatern? Vi bjuder teaterstyrelsen på ett namn: Stina Oscarson. Hon har ett förflutet som chef för Radioteatern, är dramatiker, engagerad i samhällsdebatten och har med rötter i och uppväxt i Skellefteå en insikt i hur det är att leva i Norrland.
Stina Oscarson vid det konstnärliga rodret kan styra rätt in det som nu händer i Norrbotten och ge det en plats på scenen. Det är vad Norrbottensteatern behöver och ensemblen har också förmågan. Teatern måste bli en spelplats också för det som pågår i samhället, inte vända ryggen till och nöja sig med att fria till sin gamla publik.