– Allt började med Lehman Brothers kollaps, men hur många har pratat om korrumperade amerikaner. Och inte talar Anders Borg om att amerikanerna tar ut för stora pensioner.
Alexandra Pascalidou har skrivit flera böcker om Grekland och den senaste med titeln Kaos. Hon beskriver boken som ett krislexikon.
– Född i en tvättstuga i Rumänien och sedan kom vi tillbaka till Grekland mitt under militärdiktaturen. Själv blev jag som tvååring placerad hos min mormor. Mitt liv har varit en enda lång kris, säger hon och skrattar åt sin egen uppväxt.
Det är en skakande bild hon ger av Grekland sedan stora stygga Merkel satt tänderna i det lilla landet. Samtidigt är det också underhållning att höra Alexandra Pascalidous initierade skildring av hur det var, hur det blev och hur det nu är. Hon låter humorn lätta upp en bild som annars skulle bli alltför dyster.
– Min bok handlar inte bara om Grekland, den handlar om Europa. Jag vill visa den röda tråden i de stora politiska frågorna ur de små människornas perspektiv.
Det är svårt att föreställa sig den grekiska verkligheten. Gemensamma tillgångar säljs ut. Till och med hamnarna har sålts, till Turkiet som alltid närt planer på att erövra dem med vapenmakt.
Skolorna saknar läroböcker, hälsovården fungerar inte, public service har lagts ner när det passade att tysta protesterna. Människorna tvinghas lämna sina bostäder och flytta ihop med släktingar, ibland tre generationer i samma lägenhet. Självmorden har ökat med 45 procent.
Raden av fakta kan göras lång, men Alexandra Pascalidou ger en kort version:
– Det är ett land och ett folk i fritt fall.
Det är EU-ledarnas blodtörst som orsakar det fria fallet och Pascalidou pekar främst på Angela Merkel. Det hon vill rädda är bankerna, inte människorna
– Tyskarna lånar ut till Grekland som grekerna sedan använder för att betala för militära vapen och ubåtar.
Tyskland kan sedan dra fördel av krisen i Sydeuropa och tillgodose behovet av arbetskraft när det egna barnafödandet inte räcker till.
– Tyskland tjänar på den braindrain som nu pågår i Grekland, Spanien, Portugal, Italien och andra krisländer. De unga och utbildade flyttar till Tyskland och andra Nordeuropeiska länder.
Alexandra Pascalidou påpekar att sanningen om Grekland och krisen är komplicerad.
Enligt Alexandra Pascalidou är Sverige inte så olikt Grekland.
– I Grekland är det staten som är skuldsatt, i Sverige medborgarna. Inget annat europeiskt land har så skuldsatta medborgare, säger hon och knackar lite symboliskt i bordet om en kris som också kan nå Norden.