Tornedalens musikkultur kartlagd

Musicerande män i ett tornedalskt hem. Bilden hämtad ur boken "Musik på gränsen".

Musicerande män i ett tornedalskt hem. Bilden hämtad ur boken "Musik på gränsen".

Foto: Fotograf saknas!

Kultur och Nöje2012-08-24 06:00

För två år sedan kom bokverket Musik på gränsen ut, men bara på finska. Boken skildrade musiklivet under hundra år på ömse sidor om Torne älv. Problemet var bara att den inte kunde förstås på svensk sida. De som talar meänkieli kan i regel inte läsa modern finska.

Så nu har det gjorts en översättning till svenska av Marja Mustakallios bok, på bokförlaget Arktinen Ajatus. Hon konstaterar att också finskan är ett minoritetsspråk i Sverige, men att det inte ges något stöd till översättning från minoritetsspråk till landets huvudspråk, bara för det omvända.

Det är ett omfattande forskningsarbete som Marja Mustakallio redovisar. Hon berättar om var i Tornedalen det spelats musik i profana sammanhang, liksom i kyrkliga. Hon rekonstruerar också musiklivet med utgångspunkt ur bouppteckningarna. Efter en genomgång av musiklivet i olika orter avslutas boken med porträtt av två spelmän från Tornedalen, Lauri Haajanen och Rolf Wikström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!