Fiasko för välgörenhetskonsert

VÄLGÖRENHETSKONSERT FÖR UNICEFTherés och bandetHeadcase ParadeRocket roll1st LiberationKulturens Hus, lilla salenFredag 20.00

Sångerskan Therés hade fantastisk utstrålning på scen.

Sångerskan Therés hade fantastisk utstrålning på scen.

Foto: Fredric Lundqvist

MR-dagarna2008-11-15 06:00
Tanken med välgörenhetskonserten som hölls i går var att locka unga besökare till MR-dagarna och sprida information om UNICEF. Arrangörerna sålde även drickor och diverse småkrafs för att samla ihop lite pengar. Jag har alltid tyckt att välgörenhetskonserter är ett bra sätt att samla ihop pengar samt sprida information, men när det arrangeras dåligt är det bara pinsamt.
Fem i åtta klev jag in i lilla salen för att mötas av en tom lokal. Först ut var Therés och bandet som även berättade att de nyss har börjat spela ihop och att de gärna tar emot namnförslag på bandet. Den tomma lokalen fylldes på med folk när de började spela, men under hela kvällen kunde jag inte räkna till mer än högst 25 personer i lokalen.

Det är tråkigt när ungdomar som arrangerar konserter inte får hjälp med marknadsföringen. Jag har sett för många spelningar anordnade av ungdomar med endast ett tiotal personer i publiken.
Det som hade kunnat bli så bra i går förvandlades till ett fiasko. Det är viktigt att lyfta fram lokala band, men om de inte får spela inför publik så faller hela konceptet. Therés och bandet spelar i alla fall några hyfsade låtar med en blandning av rock och pop. Therés är en bra sångerska med en fantastisk utstrålning och hade hon fått en makeover och lite mer låtmaterial så kan hon definitivt vara på väg mot något stort.

Efter att Therés och bandet spelat färdigt var det dags för Headcase Parade att visa upp sig. Fyra rockiga brudar kommer upp på scen och river av lite låtar på samma sätt som tusentals andra "tjejband" i Sverige gör och har gjort innan dem. Tjejerna verkar lite osäkra på instrumenten och deras framträdande lyfter inte fram den rockiga musik de spelar. Det blev istället en tråkigt och alldeles för snäll spelning av Headcase Parade.
Jag hann tyvärr inte se Rocket roll eller 1st Liberation på grund av pressläggningen och det är lite synd. Jag gillar nämligen 1st Liberation och anser att det är ett av Luleås bästa demoband just nu. Jag hoppas att i alla fall några personer orkade stanna kvar tills det var deras tur att spela.


The United Nations Children’s Fund har sedan 1946 arbetat på uppdrag av FN för att förverkliga barns rättigheter. De kämpar för alla barns rätt till trygghet, utveckling, inflytande och överlevnad. Deras arbete går ut på att samla in pengar, påverka politiker, bilda opinion och samt skaffa fram materiella resurser. UNICEF finns över hela världen och det är 7000 personer som dagligen arbetar med att förändra barns liv. FN:s konvention om barnens rättigheter är grunden för UNICEF som även är helt beroende av frivilliga bidrag.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!