Sommarteatrarna brukar dessutom vara extra populära och, vem vet, kanske fanns det en del som inte fick tag i biljetter förrförra året.
Det var när Norrbottensteatern fyllde 50 år 2017 och tilldelades extra bidrag som satsningen på friluftsteater startade. Nu är det en tradition man inte vill vara utan. Det har bjudits på många underhållande föreställningar och det känns alltid som att miljön omkring har varit en extra inspirationskälla och att allt blir mer lössläppt utomhus.
Ett extra inslag av dramatik är vädret. På premiären hänger regnet i luften, men vi klarar oss utan att bli blöta.
Ett visst mått av publikinteraktion tillhör sommarteatern. Någon får svara i telefonen, vi klappar takten och sjunger med och då och då hörs utrop av de yngsta, vilket visar att detta verkligen fångar dem. Kanske är det nästan i läskigaste laget när tigrarna ryter bakom planket, men jag törs nog utan att spoila alltför mycket avslöja: Ingen blir uppäten.
Om någon ber mig berätta handlingen på fikarasten imorgon, så skulle det nog bli ett sammelsurium av lösa trådar och ingen skulle förstå de komiska poängerna återgivna i efterhand. Det här bygger på tajming, en varm blick för mänskliga tillkortakommanden, scennärvaro, samspel, kvicka vändningar, fyndiga repliker och – inte minst – karaktärerna.
Mattias Alkberg är inget annat än ett fynd. Han går från punk-ikon och svårmodig poet och omfamnar rollen som den narcissistiske men ändå oerhört charmige och i grunden snälla pappan Loranga. Hans mimik, hur han tvinnar håret när han blir besvärad, det sätt han bryter ihop på när han blir av med sin papegoja och hur han divigt ställer sig främst i sångnumren firar komiska triumfer.
Men han vore inget utan sina medspelare. Nora Bredefeldt gör karaktären Masarin smått rörande och samspelet mellan henne och Alkberg bär pjäsen igenom. Sedan har vi surtanten, Luleå kommuns representant, förälskad i statsminister Kristersson, alias Linda Wincent, som är så träffande rolig både i sig själv och genom den totala kontrast hon utgör mot den bohemiska Loranga-familjen, där även Dartanjang, spelad av en oigenkännlig Karin Paulin ingår.
För att slänga in ytterligare en joker i leken kommer även Tjuven Gustav, spelad av Erik Kaa Hedberg in och ställer till oreda och därutöver finns ytterligare några fina karaktärer.
Sommarteater när det är som bäst.