Begränsa Bonniers imperium

Det borde finnas en lag som hindrar ett ägande större än cirka 35 procent av varje medieslag.

Nästan alla stora medieägare är borgerliga och deras medier bedriver ofta en borgerlig opinionsbildning.

Nästan alla stora medieägare är borgerliga och deras medier bedriver ofta en borgerlig opinionsbildning.

Foto: Hasse Holmberg / SCANPIX

Ledare2009-04-28 06:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.
Pressen hade länge många, lokala ägare. Ännu i början av 90-talet var det bara två större ägare med tidningar över hela landet eller med riksspridning: arbetarrörelsen och familjen Bonnier.
Den privata reklam-TV-kanal som fick tillstånd av staten att sända i marknätet vid den tiden, TV 4, skulle inte ha den största tidningsägaren, Bonnier, som ägare. I dag helägs TV 4 av Bonnier.

Morgonpressen har på kort tid fått färre, men större, ägare. Snabbast har Stampen växt, med bas i familjen Hjörnes Göteborgs-Posten. De är näst största pressägaren efter Bonnier och före Schibsted, som äger Svenska Dagbladet.
Efter dem kommer ett halvdussin ägare av lokaltidningar som varit väldigt lönsamma och som i flera fall växt snabbt genom tidningsförvärv.
Några av dem är:
 Familjen Anders tidningar,
bl a Nya Wermlands-Tidningen.
 Mittmedia, med bl a Dalarnas Tidningar.
 Norrköpings Tidningar, även huvudägare av NSD.
LO har i dag en liten ägarandel i Aftonbladet, som Schibsted huvudäger. S på central nivå äger inte morgonpress. Men S på regional nivå är i vissa fall delägare i S-morgontidningar, ibland ihop med regionala LO-enheter.
Bonnier förvärvade häromåret Canal plus och befäste sin position som största privata TV-ägaren. Bonniers TV-kanaler kämpar mot statliga SVT om titeln störst i tittarandel.
Tredje största TV-aktören är Stenbecks kanalgrupp, bl a TV 3 och TV 6. De äger även RIX FM i radio och tidningen Metro.

De som tycker att ökad ägarkoncentration av medierna inte är farligt hänvisar till att det nu finns många sajter på Internet där olika aktörer kan komma till tals. Men de når relativt få personer jämfört med de stora medierna.
I flera fall är det de stora, rika medieägarna som äger, och startar, hemsidor och får stor publik

Nästan alla stora medieägare är borgerliga och deras medier bedriver ofta en borgerlig opinionsbildning. När det är borgerlig regering som nu blir övertaget för borgerliga åsikter stark när regeringen dominerar i nyhetsutbudet.
I flera länder har de borgerliga politiska krafterna draghjälp av den dominerande medieägarens medier.

I TV 4 går en serie i tre delar från 27 april om familjen Bonniers medieimperium, i dag större än någonsin.

Det borde finnas en lag som hindrar ett ägande större än cirka 35 procent av varje medieslag. I Norge finns en sådan och största medieägaren, Schibsted, är uppe i maxgränsen 33 procent på press- och TV-områdena.
I Sverige är Bonnier uppe i den nivån på TV-området och har nästan 30 procent på pressens område.