"Erfarenhet och förnyelse", löd parollen på en socialdemokratisk valaffisch 1968. Fyra S-politiker poserade.
Veteranerna Gunnar Sträng och Tage Erlander representerade stabilitet och kontinuitet. Olof Palme och Krister Wickman stod för det nya.
Det var inte valaffischen som gav Socialdemokraterna 50,5 procent av rösterna i riksdagsvalet 1968.
Men det spelade roll att Socialdemokraterna signalerade att de stod för förändring men även beprövad kunskap. Kombinationen var oslagbar.
"Erfarenhet och förnyelse" är en paroll som även Socialdemokraterna i Luleå bör ha som ledstjärna inför valet 2014.
När Karl Petersen lämnar posten som kommunstyrelsens ordförande tappar Socialdemokraterna en duktig politisk ledare.
Men det öppnar samtidigt möjligheterna att forma ett nytt ledarskap som bygger på både erfarenhet men även en dos med nytänkande.
Den socialdemokratiska arbetarekommunens styrelse har redan lanserat Yvonne Stålnacke som kandidat till ordförande i kommunstyrelsen.
Det betyder att Socialdemokraterna har en ledargestalt som har lång och gedigen erfarenhet av Luleåpolitiken.
Under flera år har hon hanterat svåra frågor som arbetsmarknads-, integrations- och personalpolitik.
Men Stålnacke är inte längre en ungdomskandidat. 25 oktober i år fyller hon 60 år.
Därför är det även angeläget att Socialdemokraterna bygger för framtiden och matchar fram nya ledargestalter.
Mycket av förnyelsediskussionen har handlat om vem som ska bli Socialdemokraternas kandidat till posten som vice ordförande i kommunstyrelsen.
Andreas Lind, vd på handelskammaren i Norrbotten, har förekommit i förhandssnacket.
Men de senaste veckorna har - som NSD avslöjade under tisdagen - tidigare SSU-basen Niklas Nordström dykt upp som ett hett namn.
Flera tungviktare i partiet och den fackliga rörelsen uttalar sig positivt om honom. Men den formella nomineringsprocessen har ännu inte börjat.
Nu blir det ett par månader med diskussioner och spekulationer. Under april ska de socialdemokratiska grundorganisationerna nominera sina kandidater.
Sedan följer några intensiva veckor för valberedningen och dess luttrade ordförande Lennart Thörnlund. Därefter ska frågan avgöras av Socialdemokraternas representantskapsmöte 20 maj.
Vi får hoppas att det blir en snygg och schysst process. Nu handlar det inte om att odla maktstrider, utan om att bygga Luleå och ett starkt lag för framtiden.
Nyligen mötte jag en partiveteran under en promenad på Hälsans Stig i Luleå. Han berättade att han lämnade partiet när det stormade som värst runt Karl Petersens kandidatur 2002.
Han var inte ensam. De infekterade bråken runt millennieskiftet ledde till att Socialdemokraterna backade i valen både 1998 och 2002.
Det bör vara en lärdom nu och för framtiden. Uppslitande personfajter gynnar aldrig socialdemokratin.
Det är ett demokratiskt friskhetstecken om det finns olika kandidater och många goda krafter som står till förfogande.
Men det är aldrig bra med bittra personfajter där de inblandade tar heder och ära av varandra.