Moderat skatteförslag slår mot Norrbotten

Det är ingen vild gissning att Moderaterna vill fortsätta fjäska för sina väljare i huvudstaden och göra det på bekostnad av människor i resten av landet, inte minst i norra Sverige, skriver NSD:s politiska redaktör Veronica Palm.

Christofer Fjellner, toppmoderat i Stockholm, här på partistämma för att övertyga moderater i resten av landet. Arkivbild.

Christofer Fjellner, toppmoderat i Stockholm, här på partistämma för att övertyga moderater i resten av landet. Arkivbild.

Foto: Pontus Lundahl/TT

Ledare2025-05-21 00:01
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.

Moderaternas toppnamn i Stockholm, Christofer Fjellner, rustar för intern strid. Han vill avskaffa statlig inkomstskatt. 

Trots enorma skattesänkningar och en extra skatterabatt för de som tjänar över 65 000 i månaden så vill allt fler moderater sänka skatten alltmer. 

Nu ger de sig alltså på den enda progressiva inkomstskatten.

De allra flesta av oss betalar bara inkomstskatt till kommun och region. 

Staten drar bara skatt av de som tjänar mer än drygt 55 000 kronor i månaden, och bara på det som överskrider den gränsen.

– Det är faktiskt en Stockholsmsskatt. Vi står för 20 procent av statliga inkomstskatten, säger Christofer Fjellner.

Han får det att låta som en orättvisa han vill rätta till. 

Vän av ordning kan påpeka att det bor en miljon människor i Stockholms kommun och att några av landets absolut rikaste bor där. Inte så konstigt att många där betalar statlig inkomstskatt.

Pengarna staten drar in, på exempelvis skatt, används främst till statliga grejer. Det är sjukförsäkring, polis, försvar och så, men också för att omfördela resurser mellan olika delar av landet. 

Det är helt rimligt att de som bor i delar av landet som producerar sådant som ger vinst till staten också får tillbaka. Det sker främst genom Allmänna bidrag till kommuner, eller statsbidrag som vi brukar kalla det. 

Sverigedemokraterna och regeringen valde i årets budget att höja dessa med exakt noll kronor, trots att landets kommuner och regioner går på knäna. 

Inte minst i Norrbotten blir det kännbart. Geografi och befolkningsstruktur gör att uppgifterna är stora, samtidigt som vårt arbete levererar in stora vinster till staten.

Det Stockholmsmoderaterna vill ger tre tydliga effekter:

  • Det drar undan ännu mer resurser från statens uppgifter. Det blir mindre pengar till bland annat försvaret, trygghetsförsäkringar och pensioner.
  • Det blir mindre pengar att fördela ut till de delar av landet som har större utmaningar med de kommunala uppgifterna som skolan, vården och äldreomsorgen.
  • Det gör rika stockholmare ännu rikare. Det inte bara sticker i ögonen och är orättvist. Det är korkat då ökade klyftor verkligen inte är vad vare sig landet eller huvudstaden behöver. 

De driver en kamp för ännu mer orättvisor – mellan människor och mellan delar av landet. 

Kommer Stockholmsmoderaterna att få med sig partiledningen och resten av partiet? Det vet jag naturligtvis inte, men det är inte omöjligt.

I förra valet fick Moderaterna nationellt 19 procent i valet. I Stockholms län fick de drygt 24 och i Norrbottens län 14. 

Det är ingen vild gissning att de vill fortsätta fjäska för sina väljare i huvudstaden och göra det på bekostnad av människor i resten av landet.