När jag besökte Stockholm i slutet av november träffade jag Jeanette Nilsson, näringslivschef i Bodens kommun, på Arlanda Express. Hon var på väg till ett frukostmöte för att träffa affärsmänniskor och potentiella hemvändare.
Boden, Luleå, Piteå, Älvsbyn och Kalix har bestämt sig för att marknadsföra kommunerna gemensamt för att locka fler till regionen.
Det finns att göra. Fortfarande har många bilden att Norrbotten är en döende avfolkningsbygd.
Men det finns tillväxtområden och goda utvecklingsmöjligheter i norr. Enbart de kommande åren planeras investeringar på drygt 200 miljarder kronor i Norrbotten – inom gruvor, industri, vindkraft, datacenter, infrastruktur, rymdindustri, besöksnäring och samhällsomvandlingen i Malmfälten.
SCB:s prognos visar att Luleå, Boden och Piteå tillsammans kommer att växa med nästan 10 000 invånare under de kommande 20 åren.
Tillsammans kan kommunerna även erbjuda en rik och differentierad arbetsmarknad (inom rimlig pendlingstid) – liksom ett fint utbud av kultur, idrott och andra upplevelser. Det finns ett toppmodernt universitet, en välutbyggd flygplats, bra skolor för barnen med mera.
”Lokalt vet vi detta, men det avspeglas inte nationellt”, konstaterar Jeanette Nilsson.
Nästa frukostmöte i Stockholm genomförs 27 januari. Då kommer Susann Jonsson, vd för Filmpool Nord, att medverka.
Syftet är givetvis att visa att Norrbottens näringsliv inte består av bara gruvor, stål, pappersbruk och traditionell industri.
Det finns nya spännande näringar, som filmen, som växer fram och skapar jobb och lokala inkomster.
Om detta måste Norrbotten också tala ständigt och jämt – i Stockholm, Almedalen, Bryssel och andra sammanhang. Ingen annan kommer att göra det.
En del norrbottningar kritiserar sina kommunala företrädarna så fort de rör sig utanför den egna hemkommunen.
Men Norrbotten behöver tvärtom ännu fler som nätverkar och rör sig bland beslutsfattare i politik, myndigheter och näringsliv.
Det är en grundförutsättning att länet är känt om det ska kunna locka till sig folk och företag.