Tack och adjö för Lööf 2014?

Ledare2012-08-11 07:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.

Annie Lööf och Centerpartiet har länge haft stora problem. I opinionsmätningarna ligger partiet nära fyraprocentsspärren.

De politiska strategerna i partiet hoppades säkert att Lööfs petning av Christina Lugnet som chef för Tillväxtverket skulle leda till en vändning.

En hårt trängd minister och partiledare skulle visa sig stark och handlingskraftig.

Men Aftonbladets avslöjande om Näringsdepartementets och Centerpartiets egen representation innebär att hela historien nu blir ett präktigt bakslag för Lööf.

Det ser riktigt illa ut när Annie Lööfs partifester först betalas med skattemedel och felen inte rättas till förrän Aftonbladets journalister ringer och ställer kritiska frågor.

Det känns som att mandatperioden 2010-2014 kan bli en tack-och-avskedsföreställning för Centerpartiet som riksdagsparti.