Danderyd och Lomma saknar hjortronmyrar

KRÖNIKA2008-07-30 06:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.
Som de flesta utflyttade norrbottningar har jag också hemlängtan. Längtan till vita vidder. Längtan till kaffeelden vid den guldgula myren. När hjortronen lyser i solen och Torneträsk är djupblått - ja då finns inget vackrare.
Men sådana värden finns inte med när tidningen Fokus på sin första sida säger: " Här är det bäst att bo". Den politiska veckotidningen Fokus har i tre års tid försökt kartlägga hur det är i alla Sveriges kommuner.
30 olika värden är genomgångna. Allt från miljöskyddad areal till lärartäthet, anmälda brott och utgifter för äldreomsorg. Om det finns bra hjortronmyrar är inte ett värde som finns med i kartläggningen.

Min hemkommun Kiruna kom på 78:e plats. Kiruna har bra värden för miljöskyddad areal, hög lärartäthet och betalar ordentligt för äldreomsorgen. Det är hög personaltäthet i kommunen och välutbildade medborgare. Kirunaborna betalar också mer än många andra för kultur och fritid via skatten och det anses vara ett bra värde i kartläggningen.
Andra kommuner i Norrbotten med bra hjortronmyrar har också hamnat högt upp i rankingen. Arvidsjaur är bäst med 16:e plats, Arjeplog 55, Luleå 56, Piteå 72, Älvsbyn 91.

Högst upp hamnar tre kommuner som inte är kända för bra hjortronmyrar. Det är Danderyd, Lund och Lomma.
Danderyd är för övrigt bland de sämst placerade i antal idrottsföreningar, lärartäthet och utgifter för skola. Där är det tydligen andra värden som uppskattas. Danderyd är också en av de kommuner där kommuninnevånarna tjänat mest på skatteomläggningen under den borgerliga regeringens två år.
När Hotell - och restaurangfackets medlemmar får drastiskt höjda a-kasseavgifter att betala med sina låga månadsinkomster får Danderydsbornas många höginkomsttagare deras pengar och många andras också i form av skattesänkningar och raka subventioner till de redan välbeställda.

Så var är det då bäst att bo? Tja, inte kan en veckotidning som Fokus bestämma det genom att göra en ranking som formulerats av någon på en redaktion i Stockholm. Medborgarna bestämmer nog själva, helst med att byta ut regeringen 2010.
Snart är i alla fall jag hemma i Kiruna. Till hjortronen vill jag bara säga att jag tror ni finns i myrkanten, under de skyddande buskarna. De kanske inte är så många, men desto godare.