100 dagar i riksdagen

Politik2011-01-26 06:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.

Valet i höstas blev historiskt på många sätt. En moderatledd borgerlig regering blev omvald och Norrbotten fick samtidigt för första gången någonsin två moderata riksdagsmandat.

Moderaterna är nationellt i dag också jämsides med Socialdemokraterna efter att ha fördubblat stödet sedan valet 2002. De farhågor som kunde finnas över att Sverige var på väg mot en enpartistat i den meningen att samma parti regerade vidare val efter val tillhör historien.

Jag fick som nyvald riksdagsledamot förmånen att företräda vårt län och kastades omgående in i ett spännande och omtumlande arbete.

Mitt huvudsakliga uppdrag i riksdagen har kretsat kring arbetsmarknadsfrågor i arbetsmarknadsutskottet och som ansvarig för moderat jämställdhetspolitik, frågor som jag brinner för.

En av de viktigaste reformerna som genomförts under mina första hundra dagar i riksdagen - och som kommer ifrån mitt eget utskott - är den så kallade etableringsreformen för nyanlända invandrare. Syftet med reformen är att de människor som kommer till Sverige snabbt skall få möjlighet till en bättre integration som tidigt leder till ett eget arbete med en lön att leva på.

Ingen nyanländ ska behöva fastna i utanförskap, utan istället få verktygen att komma ut i arbetslivet via svenskundervisning, en individuell etableringsplan och utbildning i svenskt samhällsliv.

Allt detta kommer att bidra till en bättre integration med tydligare riktlinjer och ansvarstagande.

Skattebördan för vårt lands pensionärer har också fortsatt att minska under de första hundra dagarna av den nya riksdagen. Pensionärer över 65 år fick 1 januari en tredje skattelättnad för att dämpa pensionsbromsens effekter och fortsätta öka marginalerna.

Samtidigt blir lättnaden även större vid högre kommunalskatt, då det har en utjämnande effekt precis som jobbskatteavdraget för löntagare. Därför får exempelvis den pensionär som bor i en högskattekommun som Pajala, en större skattesänkning än den som bor i Piteå.

Ett nytt år ger ofta grund till en nystart med optimism inför det kommande året. Också 2011 andas framtidstro. Den ekonomiska oron världen över har dämpats, fler arbetstillfällen växer återigen fram i Sverige och nya företag startas. Allt som allt finns det därför anledning att se ljust på det år som vi har framför oss.