Ett hån mot lågavlönade

Näringsminister Annie Lööf (C) har svagt forskningsstöd för sin teori.

Näringsminister Annie Lööf (C) själv har en månadsinkomst på 151 000 kronor!

Näringsminister Annie Lööf (C) själv har en månadsinkomst på 151 000 kronor!

Foto: Pär Bäckström

Politik2012-03-27 06:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.

Statlig lönepolitik har länge betraktats som något fult i svensk samhällsdebatt. Både fackliga företrädare och näringslivsfolk har betonat att lönebildningen är ett ansvar för arbetsmarknadens parter.

Men nu ger sig både vice statsminister Jan Björklund (FP) och näringsminister Annie Lööf (C) in i avtalsrörelsen under buller och bång.

Vice statsministern vill sänka ungdomslönerna "markant".

Centerpartiet går steget längre och vill sänka ingångslönerna för alla med "20-25 procent".

Den borgerliga strategin är att sänkta ingångs- eller ungdomslöner ska leda till lägre ungdomsarbetslöshet.

Men det är en teori som har svagt stöd i forskningen.

Redan i maj 2011 gav LO ut rapporten "Avtal 2012 - Lägstlöner, lönespridning och arbetslöshet bland unga vuxna". Den motbevisade sambandet mellan sänkta lägstlöner för unga och fler jobb.

Till exempel har Norge och Danmark ungefär samma nivåer på sina ingångslöner som Sverige. Men ändå har Sverige en väsentligt högre ungdomsarbetslöshet än sina nordiska grannar.

Därför kan arbetslösheten inte förenklas till ett löneproblem.

Det har för övrigt redan bevisats att sänkt pris på arbetskraft inte har någon effekt alls på ungdomsarbetslösheten. Till exempel blev halveringen av arbetsgivaravgiften för unga bara ett dyrt slag i luften.

Lyssna i stället på de röster som pekar på bristerna i svensk gymnasie- och yrkesutbildning!

Många arbetsgivare framhåller att unga arbetslösa ofta saknar fullständiga gymnasiebetyg eller har fel utbildning i förhållande till den kompetens som efterfrågas.

De unga på dagens arbetsmarknad kan knappast heller ses som fel- eller högavlönade.

En 18-årig tjej, som steker hamburgare hos Max, har en minimilön på 14 034 kr. En 19-årig kille, som är vaktmästare hos Riksbyggen, har en minimilön på 16 893 kr i månaden.

Det är ett hån att dessa och andra redan lågavlönade ska sänka sina löner till 10 000 till 12 000 kronor per månad, enligt Centerns modell.

De har redan högst blygsamma inkomster jämfört med vad landets vice statsminister eller näringsminister drar in varje månad.