Kan Zlatan stoppa den spanska armadan?

De spanska anfallarna David Villa och Fernando Torres blir en tuff uppgift för de svenska mittbackarna Petter Hansson och Olof Mellberg.

De spanska anfallarna David Villa och Fernando Torres blir en tuff uppgift för de svenska mittbackarna Petter Hansson och Olof Mellberg.

Foto: Bernat Armangue

Politik2008-06-14 06:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.
Hur ska man stoppa den spanska armadan? Ryssarna var ju helt chanslösa. Annat var det i schlager-EM, då ryssarna vann och spanjorerna kom med ett pinsamt dåligt bidrag.
Uppriktigt sagt trodde jag inte att Sverige skulle klara av Grekland och förlorade ett vad om en getost. Hur ska jag överföra den till Mats Rosin på Folkbladet i Umeå utan att bli osams med distributören?

Kanske missmodet är en undermedveten protest mot att det svenska laget blir så enormt uppskrivet inför varje mästerskap. Och många som presenterar devota hyllningar till genierna slipar samtidigt på den bila som obönhörligt faller efter varje förlust.
Jag räknar kallt med nederlag mot Spanien i afton men chansen är god ändå eftersom ryssarna inte alls fick till det.
Holländarnas uppvisning var för övrigt bländande - dessutom verkar spelarna ha så kul.

Apropå Spanien. Ni kanske läste Peeter-Jaan Kasks ledare om ETA tidigare i veckan. Ett citat som anknyter till samma ämne:
"Trettio års motstånd mot terrorismen har lärt oss att den största risken för att terroristerna skall vinna, uppstår när demokratin förråder sitt eget väsen, när staterna begränsar de medborgerliga fri- och rättigheterna, ifrågasätter de legala garanterna eller företar sig preventiva militära operationer."
Det sa Spaniens premiärminister José Zapatero i FN. Kloka ord från en man som länge levt i ETA:s dödsskugga.

Leif G W Persson, känd från det mesta, har skrivit en spännande bok om kommissarie Evert Bäckström, Den som dödar draken. Bäckström tjänstgör vid Västerortspolisen i Solna. En cynisk och fördomsfull man som inte alltid befinner sig på rätt sida.
På några ställen görs kopplingar till Andy Sipowicz i På spaning i New York och det finns slående likheter mellan de två. Varför får antihjältar en sådan status? Är det en protest mot alla politiskt korrekta och vattenkammade idoler?
Styrkan i Perssons framställning är inte intrigen utan språket, främst då Bäckströms ofta mörka tankar. Det är klockrena meningar, ibland roliga och ofta groteska och nästan undantagslöst fördomsfulla.
Leif G W Persson har hittat en egen, originell stil. På något ställe i boken refereras till den trötte polisprofessorn. Men författaren Leif G W Persson är definitivt inte trött. Kör hårt!

Vårens partiledardebatt var väl ingen retorisk milstolpe. Reinfeldt refererade till Zlatan, vilket alla inledare skulle ha gjort onsdagen efter tisdagssuccén. Sedan kom ett mystiskt avsnitt om citroner som fick mig att tänka på hädangångne kommunistledaren Erich Honecker i den numera avvecklade tyska arbetare- och bondestaten.
Reinfeldt pekade ju på citronerna som en orsak till den svenska inflationen. Honecker svarade för en analys med samma intellektuella skärpa.
När muren fallit hävdade den tyske politikern, i ett sällsynt anfall av självkritik, att DDR kunde ha klarat krisen om man importerat fler bananer. Tyskarna i öst skulle alltså ha stått ut med Stasi, bara det funnits billig frukt i diskarna. Ack ja, vilket päron.

Maud Olofssons inpass om att Mona Sahlin inte begriper ekonomi så bra var väl annars det mest citronsura i riksdagsdebatten. Centerledaren är trängd nu när nyliberaler och allmänborgerliga svärmar för Jan Björklund.

Den SCB-mätning som serverades i onsdags var definitivt ingen humörhöjare för alliansen. Jämfört med valet är den en statistiskt säkerställd nedgång för alla borgerliga partier. Socialdemokraterna har en kraftig ökning.
Det skiljer 15,6 procent mellan blocken. Mums. Och att de främlingsfientliga Sverigedemokraterna ligger långt under riksdagsspärren är extra glädjande.

Veckans citat
"Det ljusnar snabbt utomhus. Men regeringens gröna politik är alltjämt lika svart som midvinternatten."
Mikael Karlsson, ordförande i Naturskyddsföreningen, i Svensk Natur.

Frågor inför årets Sommarprogram:
Blir Max Tegmark, professor i astrofysik, årets stjärna?
Kommer Lennart Johansson, legendarisk fotbollsledare, att hitta krysset?
Ska prästen Olle Carlsson frälsa lyssnarna?
Får Kajsa Bergqvists program det rätta lyftet?
Inte kommer väl Mat-Tinas Sommargryta att koka fast?
Kommer kirurgen Nils Simonson in under huden på lyssnarna?
Ska Stavros Louca, matematiklärare, klara talet?

Ha en trevlig helg. Eller som det heter på spanska (enligt Googles översättningsmotor): Tiene un gran fin de semana.