Ute på tomten står ett borrtorn. Nej då, jag har inte hittat olja på utan borrar efter bergvärme. I dag finns en elkassett i huset och med dagens elpriser blir elräkningen dryg. Dessutom kan ju en del av elen komma från tyska kolkraftverk. Nu borrar man genom de underjordiska grottorna för att finna vatten som förhoppningsvis ska bidra till att det blir en varm vinter inomhus, även när det är tjugo minus utomhus.
Jo, jag höll på Tyskland i fotbolls-VM. Trodde väl aldrig att det skulle hända. Laget spelade bra men visst var Spanien snäppet bättre.
Jag har märkt en förändring. Som ung (yngre) handlade det mycket om Laget. Ofta var det England. Enorm glädje när laget vann och dystert värre när det förlorade. Numera känner jag inte detsamma för lag. Det handlar mer om fotbollens skönhet. Kanske är det något som inträffar när man passerat trettioåtta. Men jag håller på Holland i finalen.
Sofia Aspling mötte en björn under sin första promenad på Porsön, vilket NSD berättade om tidigare i veckan. Min granne är åttiofem och gör långa promenader i skogen. Han har aldrig sett björn, trots att det är en björnrik trakt. Vem som haft tur överlämnar jag till läsarna att bedöma.
Visst vore det mäktigt att se en björn, om man var i säkerhet, exempelvis i en bil. Ibland när jag lufsar runt med hunden brukar jag tänka på ett björnmöte. En rotvälta kan likna en nalle, åtminstone om man har lite fantasi. Och jag har valt bort en fisketjärn eftersom man funnit björnspillning där. Så är det kanske när man är plus fyrtiotre.
Almedalsveckan är över. Arbetsmarknadsminister Sven-Otto Littorins (M) avhopp under Centerns dag var det mest uppseendeväckande som hände. I Aftonbladet uppges att man försökt få Littorins kommentar till brottsmisstankar som är riktade mot honom och att han då snabbt avgick. Och eftersom Littorin då blev en icke-offentlig person publicerar AB inget. Nå, om det finns någon substans i anklagelserna lär det snabbt spridas på Internet. Redan nu spekuleras det vilt och så brukar det bli när man inte lägger alla papper på bordet.
För övrigt ligger Tornedalen långt från Almedalen. Tänk om hela den politiska eliten skulle bege sig till dalen i norr i en vecka, det vore nog nyttigt.
Sommartorka var ett begrepp i tidningsvärlden. När industrisemestern inföll och Sverige stängde så hände det lite. Tidningssidorna var svåra att fylla. Det blev reportageserier av typ Min Favoritbadplats, artiklar om hemvändarfotboll och bilder av konstigt formade morötter. Nu är semestrarna mer spridda och jag tror inte att den redaktionella sommartorkan är lika svår.
Det positiva med tidningssomrarna var att yngre förmågor fick chansen, exempelvis som ledarskribenter. Bildspråket blev modernare, slagen var hårdare och tacklingarna tuffare.
En kollega slutade i veckan efter ett arbetsliv som pressfotograf. Vi gjorde många reportage tillsammans. Vid ett tillfälle fick redaktionen ett tips om att huvud låg och flöt vid kusten. Fotografen åkte ut och den gamle mannen som ringt höll fram en gummidocka. "Man ser blodådrorna", sa han. Fotografen tog pliktskyldigt några bilder som aldrig publicerades. Det är tur för läsarna och tipsarna att allt inte hamnar i tidningen.
Reportrar utan gränser gör varje år en lista över pressfriheten i olika länder. I dessa fotbollstider: Nederländerna ligger på plats 7, Spanien på plats 44. Uruguay återfinns på plats 29 och Tyskland på plats 18. Sverige och övriga nordiska länder ligger i topp.
Sist på listan finns Eritrea, det land som hållit journalisten Dawit Isaak fängslad utan rättegång i 3 212 dagar. Den svenska regeringen måste verka för att trycket mot Eritrea ökar, exempelvis genom att utestänga landet från idrottsutbyte.
Hoppas ni får en fin helg i hela Norrbotten, att björnarna håller sig i skinnet och att bären mognar.