Sparbetingen har gått för långt

Politik2011-12-28 06:00
Detta är en ledare. NSD:s ledarredaktion är socialdemokratisk och bildar opinion för arbetarrörelsens grundvärderingar.

I början av oktober blev 24-åriga kriminalvårdaren Karen Gebreab ihjälslagen på häktet i Huddinge.

7 december visade SVT:s "Uppdrag Granskning" att det inte var fråga om en enstaka tragisk händelse.

Gegreab blev offer för arbetsmiljöproblem som fackförbundet Seko länge varnat för.

Redan 2010 presenterade Seko en undersökning som visade att en av tre kriminalvårdare tycker att arbetsmiljön försämrats.

Sex av tio anser att stressnivån har ökat och lika många uppger att det finns någon som utsätts för risker i samband med ensamarbete.

Många kriminalvårdare upplever hot och våld som en del av vardagen på jobbet.

Då avfärdades undersökningen som en partsinlaga från facket. Men i dag är det få som avfärdar den fackliga kritiken.

Sparbetingen i kriminalvården har gått för långt.

22 december utsåg regeringen en ny generaldirektör för Kriminalvårdsverket, Nils Öberg.

Vi får hoppas att han inte bara blir ett lydigt redskap som ska verkställa nya besparingspaket. Kriminalvården behöver företrädare som säger ifrån.

Besparingarna och rationaliseringarna kan inte drivas hur långt som helst. De som arbetar i kriminalvården måste ha rimliga arbetsförhållanden.