Greta Garbo på väg till Sverige med tåg

Foto:

År 19322009-07-27 07:20
Onsdagen den 27 juli 1932 var en tidningsfri dag. Läsarna fick hålla till godo med tisdagens tidning. Där rapporterade NSD om att skattebeloppet i Norrbotten minskat med två miljoner kronor. Men det var en liten sak.
De stora rubrikerna handlade om att civilbefolkningen i tyska Preussen skulle avväpnas. Dess-utom hade Greta Garbo lämnat Hollywood för att resa till Sverige. Hon hade stigit på tåget i San Bernardino.
I Tornedalen var det översvämningar, vilket innebar att ”stora sträckor odlingsmark” var översvämmade. Man fruktade för skörden.
Tre kor, en häst och två svin dog i lågorna vid en nattlig brand i Roknäs. Hemmansägarna V. Gustafsson och Konrad Enberg drabbades av elden. Ingen människa omkom.
I Töre slog landsfiskalen till mot Gerhard Olssons kafé. Där beslagtog ordningsmakten ”en låda pilsner som kaféägaren olagligt tillhandahöll sina gäster”, berättade NSD. Förste provinsialläkare doktor G. Ankarsvärd hade inspekterat apoteket i Kiruna. Hans slutsats var att ”apoteket var synnerligen väl skött”.  Svenska fjällklubben hade invigt sin första anläggning vid Kattejaure, nära Riksgränsen. Den nya fotbollsplanen i Hundsjö, norr om Boden, hade också invigts. Skatamark vann premiärmatchen mot Hundsjö med 3-0.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!