Mysteriet med fosterliken i Luleå fick en lösning

Foto: Fotograf saknas!

År 19492009-08-16 11:33
Mysteriet med fosterliken i kloakbrunnen på Skurholmen hade fått sin lösning, skrev NSD måndagen den 15 augusti 1949. En 40-årig man hade anhållits av polisen efter att han erkänt att han utfört aborter på sju kvinnor i Luleå. Mannen utförde aborterna i kvinnornas hem mot en ersättning på 100 kronor. Han hade tidigare straffats för ”delaktighet i fosterfördrivning”, rapporterade tidningen.

En björn hade härjat i byarna Lillåfors och Mörtberg i Jokkmokks socken. Björnen hade rivit 25 får i hagar. Hemmansägare Anton Krispinsson hade hittat en mina på en myr utanför Kalix och i Hapa-randa hade några barn satt eld på en höstack.
Röda kvarn i Kiruna visade Helan och Halvan i den vanvettiga flyghistorien Vi fara till Sahara. På Roxy i Malmberget gick San Antonio – strålande färgfilm med Errol Flynn.

I Luleå såg man fram mot Barnens dag. En stor annons berättade att Björkmans tivoli var på plats. Gårdsmusikanter var på plats, och BD-festkortegen skulle tåga genom staden. Det var dans till Olle Jacobssons orkester och invigningstal av stadsfullmäktiges ordförande Carl Lindbäck.

Telegrafkommissarien i Haparanda hade kommit med goda nyheter till Seskarö: en telefonkiosk skulle öppnas i byn!
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!