A 8 bytte ryktborstarna mot dammsugare
– Detta förfaringssätt innebär en besparing på 25 procent, och det är inga småsummor när det gäller stora stall med ett par hundra hästar, sade löjtnant L. Persson.
Tidningen berättade också om det senaste i Koreakriget. USA:s befälhavare general MacArthur hade satt i gång en omfattande bombattack mot Naktongflodens västra strand. ”De väldiga krevaderna plöjde upp terrängen och kom rök och damm att stiga till 1 500 meters höjd” löd ett TT-telegram.
E. Boströms affärer i Kalixtrakten annonserade om att de sålde Minas kaffe för 7,80 kronor kilot. Strösockret kostade 0,80 kronor kilot. Specialaffären Helga Strömbäck i Kalix pekade på att skolan startade och att flickorna behövde ”nätta, tåliga skolklänningar”. Pojkarna skulle behöva ”slitstarka don både i kostymer och ytterplagg”.
En artikel beskrev baksidorna med Morjärvs sluttande fotbollsplan, som föll 2,5 meter på 100 meter.”Kedjan tappar ork i anfall” skrev NSD. Kommunen försökte åtgärda problemet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!