Sen rälsbuss tog två liv vid obevakad övergång

År 19562009-08-24 08:09
Obevakad övergång tog två liv, skrev NSD fredagen den 24 augusti 1956. En flottningsförare och en hemmansägare från Tvärån i Piteå kommun hade dödats på torsdagskvällen då deras bil blev påkörd av en rälsbuss. Olyckan inträffade söder om Tvärån vid en obevakad vägövergång och rälsbussen var försenad.
I Luleå hade polisen jagat två män som var misstänkta för rattfylleri. Jakten tog slut då männen körde av vägen och in i skogen vid Björkskatan.
Varuhuset i Luleå och Boden hade stor rea och sålde damhattar för 12,50 kronor. Jumpers och blusar var ”enormt billiga”, enligt annonsen.
I Nattavaara var det stor höstfest med dans till Alf Landins. Annonsen utlovade även ett ”jättetjusigt fyrverkeri”.
NSD hade intervjuat köksmästare Åke Ekman i Boden för att lära läsarna hur man skulle äta kräftor. Kräftorna hade varit små och få i länet 1956.
– Men anrättas de bara på rätt sätt och äts efter rätt ritual så smakar de lika bra, även om de är småväxta, sade Åke Ekman.
Till kräftorna skulle man dricka mumma, enligt hovmästaren Lennart Sahlberg. Mumma bestod av porter, pilsner och sockerdricka, gärna spetsat med lite gin eller portvin.
Röda kvarn i Överkalix visade Alla tiders 91:an och på Maxim i samma stad kunde man se Skuggornas gata.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!