Nya regler för a-kassan - facken rasar
Facken i Norrbotten var förgrymmade på regeringens nya regler för a-kassan, rapporterade NSD lördagen den 21 oktober 2006.
Höjda avgifter infördes. Lärarnas a-kassa skulle höjas från 95 till 311 kronor i månaden.
- Det är en otroligt stor höjning med tanke på vad vi tjänar, sade Åsa Christiansen, lärare på Boskataskolan.
Moderaterna i Luleå bråkade om den nye gruppledaren Mattias Karlsson, som ersatte Maria Salmgren. Medlemmen Birgitta Kavelid hade bildat Aktionsgruppen för väljarmakt, vars mål var att återinstallera Salmgren som ordförande.
- Om han är karl för sin hatt och har någon ryggrad så måste han avgå, sade Kavelid om Karlsson.
23 nya lodjur hade fötts i länet, Ida-Theres Karlsson var utestängd från landslaget och i Kalix satt flera familjer och väntade på vatten till sitt hyreshus. De hade varit utan vatten i dagar, och nu började huset dessutom att bli kallt.
Den 86-årige världspianisten Hans Leygraf besökte Luleå.
Han skulle snart fira 77 år på scenen.
- Jag känner mig bara friare och friare ju äldre jag blir. Jag utvecklas fortfarande, sade han till NSD.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!