Föreningen KHF Arjeplog Trygga Hem, bildad av Arjeplogs kommun och Riksbyggen, har tidigare förvÀrvat fastigheten i kvarteret Minken dÀr de nya lÀgenheterna ska byggas. Första spadtaget av om- och tillbyggnaden som kommer att resultera i 48 lÀgenheter i kvarteret Minken i Arjeplog togs under tisdagen av Isak Utsi, kommunstyrelsens ordförande i Arjeplog, Lars Lundgren, marknadsomrÄdeschef Riksbyggen Bostad, och Per-Ola Patomella, platschef frÄn NÄiden Bygg.
â Det nya vĂ„rd- och omsorgsboendet fĂ„r en stor betydelse för hela Arjeplog som kommun och vi Ă€r glada att kunna genomföra projektet tillsammans med Riksbyggen, sĂ€ger Isak Utsi.
â Det kĂ€nns vĂ€ldigt roligt att vi kan sĂ€tta spaden i marken och pĂ„ Riksbyggen ser vi fram emot att genomföra projektet tillsammans med KHF Arjeplog Trygga Hem. Genom projektet skapas 48 lĂ€genheter för Ă€ldre, till stor nytta bĂ„de för kommunen och enskilda Ă€ldre personer som har behov av vĂ„rd- och omsorg, sĂ€ger Lars Lundgren, marknadsomrĂ„deschef Riksbyggen Bostad.
LÀgenheterna Àr i första hand avsedda för stadigvarande boende som fÄtt ett bistÄndsbeslut frÄn kommunen. BÄde HÀlsocentralen och FolktandvÄrden kommer att finnas kvar med sina verksamheter under byggtiden.
Inflyttningen i de nya lÀgenheterna berÀknas kunna ske under början av 2024.