500 skrev på för kontanter

Kontanter är en viktig fråga för pensionärerna. Därför har PRO Riks startat en namninsamling och i Boden fick man ihop 500 namn på sin lista.

Protest. PRO Boden har nu samlat ihop 500 nmanunderskrifter mot att vissa banker inte hanterar kontanter längre. " Det är en jätteviktig fråga för oss pensionärer", säger Jan-Erik Waarenperä, Ulla Fält-Zetterlund och Astrid Noppa.

Protest. PRO Boden har nu samlat ihop 500 nmanunderskrifter mot att vissa banker inte hanterar kontanter längre. " Det är en jätteviktig fråga för oss pensionärer", säger Jan-Erik Waarenperä, Ulla Fält-Zetterlund och Astrid Noppa.

Foto: Lena Leffler

BODEN2016-06-07 19:58

Bankkontor läggs ner eller så slutar de som finns kvar att hantera kontanter vilket skapar problem. Samtidigt minskar också antal automater. Bankerna går helt enkelt för fort fram och de äldre bankkunderna, pensionärerna, hinner inte med.

Men PRO Riks slår sig inte till ro utan har länge krävt att bankerna måste ta ett större ansvar att hantera kontanter, bland annat genom nätverket " Kontantupproret." Enda banken i Boden i dag som har uttag eller insättning av kontanter i Boden är Handelsbanken. Swedbank och Nordea har slutat med den servicen. Därför kraftsamlar PRO Boden och är med i den rikstäckande namninsamlingen för att visa vad man tycker. I Boden har några PRO-medlemmar varit drivande och sett till att bodensarna skriver på insamlingen för kontanter. Under tisdagen stoppades alla påskrivna listor i ett kuvert och skickades vidare till PRO Riks.

– Vi gör insamlingen för vi tycker att vi ska kunna använda kontanter i dagligvaruhandeln, för att kunna betala på tåg, bussar eller när man ska gå på toaletten. Det finns även andra småutgifter som folk har då det är bra med lösa pengar, säger Astrid Noppa, PRO.

Hur många har skrivit på?

– Vi har fått över 500 namnunderskrifter. Alla som tillfrågats har varit så vänliga och velat skriva på för att folk har tyckt att det här känns så viktigt, säger Noppa.

– Vi som gått runt med listorna vill tacka alla bodensare som skrivit på och hoppas det ger effekt, säger Jan-Erik Waarenperä, också PRO.

Tror ni att det hjälper?

– Det hoppas vi. Vi kommer att skicka listorna till PRO Riks som sedan lämnar över allt till behörig minister, säger Astrid Noppa.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om