– Jag har hamnat i en rävsax, säger 61-åringen.
Ryggbesvären började redan vid 25 års ålder då Kurt arbetade som byggnadsnickare.
– Jag fick låsningar i ryggen. Efter att även ha fått vibrationsskador i händerna så omskolade jag mig till golvläggare, säger Kurt Byberg.
Han blev anställd åt Norrgolv Färgcenter. Han jobbade där några år, åkte till USA och blev anställd igen när han återvände i slutet på 80-talet. Ryggbesvären förvärrades senare när Kurt Byberg lyfte sönder ryggen en arbetsdag när han skulle flytta några mattrullar.
– Det har jag en arbetsskada på. Trots skadan har jag klarat mig till och från men i september förra året blev jag sjukskriven för ryggbesvären. Sjukdomen påverkar förmågan att arbeta. Jag har ont i ryggen och har en bortdomnad vänsterfot som gör att jag haltar.
– Genom att det är tunga lyft och jag får stå och gå mycket så får jag ont i ryggen och värk på eftermidddagen och kvällen. Mitt förslag var att pröva jobba fyra timmar mitt på dagen men det går inte min arbetsgivare med på, säger Kurt Byberg.
Under hans sjukskrivningstid så har läkartider flyttats fram eller ställts in.
– Jag fick en skivröntgen men efteråt ställde läkaren in besökstiden. Han hade inte hunnit titta på plåtarna. Vården i Sunderbyn är en katastrof. Jag var in akut i december och fick träffa några stafettläkare på akuten, men de är inga specialister.Jag har inte fått komma till en ryggspecialist på ortopeden för att höra vad man kan göra åt mina problem. Det kan väl inte vara mitt fel att jag aldrig får träffa en läkare, säger Kurt Byberg.
I dag är han heltidssjukskriven av läkare till 10 maj. Försäkringskassan har ändå dragit in hans sjukpenning från 31 mars.
– Varför meddela mig så sent? Jag fick ett skriftligt besked först 16 april och tappar flera dagar i ersättning.
Han kommer att skicka in en anmälan till landstingets patientnämnd. I fredags gick Kurt Byberg och anmälde sig på arbetsförmedlingen för att söka nytt jobb.
– Det känns konstigt. Varför ska jag söka ett nytt jobb när jag redan har ett jobb?
– Vem vill anställa en sjuk 61-åring?