Ägaren Jonas Lundström berättar att de sålt 1 400 förköpsbiljetter, därmed utsålt.
- Vi har sålt lika många biljetter i Luleå som i Boden. Det är roligt, annars är det mycket tvärtom.
För tolv år sedan genomfördes den första Halloweenfesten på farmen. Efter några års uppehåll var det dags igen, 2009, med hemmasonen Stefan Gunnarsson som dragplåster
Sedan förra året är det maskförbud. Det beror dels på att det blir lättare med id-kontroll, dels för att det blir genuinare när folk anstränger sig för att klä ut sig och inte bara sätter på sig en mask.
- De får använda smink, fixa håret och kläderna. Det är också därför vi har tävlingen för att gästerna ska anstränga sig mer, säger Jonas Lundström på lördagen.
En jury nominerade tio personer och publiken skulle få utse vinnaren.
Artisten Ivi Adamou intar scenen i Crystal Palace. Hon flögs in igår och har repat med farmens egna dansare.
- Vi gör en egen produktion tillsammans med henne. Om man skulle köpa en hel produktion blir det för dyrt. Vi har eget ljus och ljus och fyra dansare. Vi lägger upp det, repar och sätter det, säger Jonas Lundström.
- Det här är unikt. Vi kan göra det tack vare att artistbokningar och produktionsbolag börjar känna till Western farm. Vi bokade Ivi Adamou genom Sony på Cypern.
För några år sedan var det svårare att boka bra artister till farmen på grund av att man inte kände till stället.
- I och med att det blivit lättare ger det oss möjlighet att göra det här. Det är en Norrbottens företeelse.
Husbandet The Wild Bunch bjuder också på musik och en flash mob på stora dansgolvet. Alla har kunnat öva in en enkel koreografi.
- Vi får se hur det går, säger Jonas Lundström.
Sammanlagt har de chartrat 23 bussar som kör gäster inom fyrkanten och från Kalix.
Totalt arbetar under kvällen 57 personer. Av dem jobbar 35 i garderob, kök och bar. 22 av dem jobbar med ordning.
- Det är så mycket som myndigheterna kräver.