Åtalas för stölder på kyrkogård

I våras blev många i Boden upprörda när det försvann prydnader som människor smyckat gravar med på Lundgårds kyrkogård. Nu åtalas en kvinna för fem fall av stölder alternativt häleri.

STÖLDER. Polisen fick in flera anmälningar om stölder från gravar på Lundagårds kyrkogård i Boden.

STÖLDER. Polisen fick in flera anmälningar om stölder från gravar på Lundagårds kyrkogård i Boden.

Foto: Lena Tegström

BODEN2015-10-20 20:17

Kvinnan åtalas för att ha stulit en porslinsgroda och fem krukor med blommor. Det är kammaråklagare Anna Bergström som på tisdagen lämnade in en stämningsansökan.

Fem personer har använt prydnadskrukor och blommor för att smycka gravarna med.

Av anmälningarna till polisen framgick att man hade sett annonser på Facebook-sidan Boden Köp Byt och Sälj Prylar där sakerna som försvunnit lagts ut. Bodenpolisen inledde en förundersökning, som sedan lämnades till åklagare för beslut.

Anna Bergström åtalar kvinnan i första hand för stöld. Hon gör i stämningen gällande att kvinna har tagit föremålen från Lundagårds kyrkogård med uppsåt att stjäla. I andra hand yrkar hon på att kvinnan ska dömas för häleri.

Hon hävdar att den misstänkte har förvärvat och sålt eller har försökt att sälja krukorna med blommor samt en grön porslinsgroda. Anna Bergström bedömer att kvinna har begått gärningen med uppsåt. I vart fall hade hon skälig anledning att anta att blomkrukorna och grodan tagits från andra genom brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om