Enligt Anders Karlsson, Trafikverkets driftledare på underhållsidan i Boden så skulle avverkningen vara gjord förra året.
– Jag är ny på mitt arbete i år men den uppgiften har lämnats av Svevia som är entreprenör på området sedan drygt fem år tillbaka, säger Karlsson.
Han har själv inspekterat området efter NSDs samtal och tycker själv att en del grövre träd som lämnats kvar efter avverkningen är mer att likna vid timmer.
– Vi vill också att det ska se snyggt ut efter vägarna från Trafikverkets sida. Jag tycker själv att det fanns vissa partier efter Åbergsleden där man behöver plocka upp grövre virke.
Det såg inte lika dåligt ut överallt.
– Jag har bett Svevia att utföra det uppdraget. Däremot de tunnare träden kommer att lämnas kvar. Träden kommer att ruttna bort inom några år, säger Anders Karlsson, Vägverket.