Lynn Gustafsson trodde inte att hon skulle tycka om att måla med akrylfärg. Den fungerar inte på samma sätt som oljan, men akrylen öppnade nya möjligheter och nu tycker hon det är en färg med fina egenskaper.
- Mitt kynne är att göra abstrakta bilder och jag jobbar intensivt. Man jobbar på olika sätt med olja och akryl. Att jobba med olja på duk och akryl på papper är en helt annan sak. Jag tycker om att teckna på mitt sätt och sätter mina streck på mina bilder.
Naturen närvarande
Hon är född och uppvuxen i Kalifornien.
Nu bor hon i Orrbyn, men är nyss hemkommen från Melbourne.
Lynn Gustafsson målar inte av naturen, men den är närvarande i hennes måleri. Själv säger hon att hennes bilder är associationer
i färg och form som naturen framkallar inom henne.
- När jag sätter igång kommer det från något här inne, säger hon och pekar på huvudet.
Då har hennes verk ingen titel. Den kommer efteråt och ibland har hon en arbetstitel som ingen annan får veta. Hon fick rådet att inte sätta engelska titlar på sina bilder, eftersom "det tycker inte svenskarna om".
Hyllar hängargänget
När hon kom igång med sitt måleri påverkades hon av den abstrakta expressionismen. Då var det många som inte satte titlar på sina verk för att inte ge betraktaren hjälp.
- Men när jag ställde ut
i Stockholm sa de att det säljer bättre med en titel, säger Lynn Gustafsson.
Titlarna är en väg in i hennes många gånger färgstarka konstverk.
Hon vill slå ett slag för föreningen Konstgillet i Boden och framhåller "hängargänget".
- Det är tredje gången jag ställer här och när man kommer hit då kommer ett gäng underbara män som hjälper till att hänga upp tavlorna. De lyssnar på mig och har själva också en god blick. Man blir nöjd, säger Lynn Gustafsson.
En annan person som är nöjd är föreningens ordförande, Curt Björk. Sedan konsthallen flyttade in en trappa upp från gallerian har antalet besökare ökat markant.
Fler besökare
- Vi har tidigare legat på 200 och färre besökare per utställning. På den förra utställningen hade vi över 300 besökare. Det är fler drop in-besökare. Det kommer folk som man aldrig har sett förut. Jag tror det beror på läget. Det var ju också vår förhoppning att vi skulle få fler besökare när vi flyttade hit bredvid biblioteket.
Curt Björk berättar också att det finns en tydlig trend att konstnärerna säljer mer, vilket också är en fördel för föreningen.
Om utställarna inte säljer några verk alls så går föreningen minus.
En besökare stegar fram till Lynn Gustafsson och säger att han har bestämt sig. Tavlan markeras som tingad i avvaktan på att hämtas av sin nya ägare när utställningen är över.