När ägaren John Öhrnell kom till jobbet på torsdagsmorgonen hittade han tältet bland björkarna på andra sidan gångvägen. Tältet har blåst över parkeringen, vägen, slänten och över gångvägen för att landa i björkdungen.
- Det måste ha blåst upp ett 30-tal meter upp i luften, säger John Öhrnell, som skulle vilja veta om någon sett när det hände.
- Vilken tur att det inte kom någon människa eller bil.
På torsdag morgon jobbade han och personalen med att återställa ordningen och förbereda för nya leveranser.
- Vi fortsätter försäljningen som vanligt, så det är tur att vi har leverantörer som ställer upp. Men det är klart att vi förlorar pengar på det här, säger John Öhrnell.
Blåsten tog blomtält
Precis när allt var iordningställt vid Ica Sävast med tält och växter inför mors dag kom blåsten. Den tog tältet.
Foto:
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!