NSD har tidigare berättat att nio av 13 distriktssköterskor inom hemsjukvården sade upp sig i protest på grund av långvariga brister inom arbetsmiljön.
Kommunen annonserade efter tolv sjuksköterskor till hemsjukvården. Arbetsgivaren har också haft individuella samtal med samtliga sköterskor som sagt upp sig.
På måndagen gick ansökningstiden ut. 14 personer har sökt.
– Det ser lovande ut. Jag har ingen ny information, men räknar med att ha mer information att lämna på onsdag, säger Karin Söderberg, chef för hemsjukvården i Boden.
Fem av de sökande är distriktssköterskor inom hemsjukvården som tidigare sade upp sig.
"Fantastiskt"
BéatriceÖman (S), ordförande i socialnämnden, tycker det är underbart att de vill komma tillbaka.
– Den information jag har fått är man hade kommit överens med de nuvarande distriktssköterskorna att de skulle kunna lämna in en intresseanmälan, att de gärna ville söka tillbaka sina tjänster, och att alla nio gjorde det.
Dessa intresseanmälningar ska behandlas i särskild ordning.
– Sedan förstod jag att några av de nuvarande sjuksköterskorna också valde att skicka in en ansökan. Plus att vi har fått in ett antal ansökningar från andra personer. Det är fantastiskt, eftersom det är ett bristyrke. Därför är det skönt att se att det även finns ett antal andra som sökt tjänsterna. Det ger hopp för framtiden, säger BéatriceÖman.