De delar passionen för trav och kallblod

90-Ärige Rune Larsson överta ansvaret för jordbruket och hÀstarna nÀr hans far dog.75 Är senare kör och trÀnar han fortfarande hÀst. I dag har han ocksÄ 16-Äriga barnbarnet Lina Larsson vid sin sida.

TravhÀstar i PrÀstholm

TravhÀstar i PrÀstholm

Foto: Joakim Nordlund

Boden2022-07-10 11:00

NĂ€r Rune Larsson gĂ„r ut pĂ„ stallbacken hemma i Södra PrĂ€stholm behöver han bara vissla ett par gĂ„nger. Sedan kommer den lilla flocken lunkandes frĂ„n betet upp mot stallet. 
En hĂ€st dröjer sig dock kvar lite lĂ€ngre – och det Ă€r kallblodet Eldgnista som Rune Larsson Ă€ger och trĂ€nar. 
– Hon tĂ€nker vĂ€l att vi ska Ă„ka ut och köra, dĂ€rför kommer hon inte direkt. Hon vill nog hellre Ă€ta, sĂ€ger 90-Ă„rige Rune Larsson och ler. 
Bredvid sig har han 16-Ă„riga barnbarnet Lina Larsson. Trots att det skiljer 74 Ă„r mellan dem delar de passionen för hĂ€star och trav. Rune Larsson var ett Ă„r yngre Ă€n Lina nĂ€r hans far plötsligt dog och han blev tvungen att ta hand om jordbruket tillsammans med sin mor. Sedan dess har han haft fullt ansvar för de hĂ€star som han har Ă€gt. 
– Det Ă€r klart att det var ju ett stort ansvar att ta som femtonĂ„ring. Men jag tyckte ju om hĂ€star dĂ„ och sedan dess har de varit en del av mitt liv, sĂ€ger han. 
Och nu delar han livet i stallet med bland annat barnbarnet Lina Larsson. 
– Är det nĂ„got jag behöver veta sĂ„ finns farfar alltid nĂ€ra. Han lĂ€r mig saker hela tiden och det Ă€r en trygghet att ha honom, sĂ€ger hon. 
Rune Larsson har under alla sina Ă„r som travamatör i stort sett bara Ă€gt och trĂ€nat nordsvenska kallblodstravare. 
Och Lina gĂ„r i sin farfars fotspĂ„r. Hon har tagit körlicens för ponnytravare och tĂ€nker nu ta amatörlicens Ă€ven för fullstora hĂ€star. Drömmen Ă€r att ocksĂ„ kunna köra tvÄÄrige Rappeld i lopp, en hĂ€st som hon bĂ„de Ă€ger och trĂ€nar. 
– Jag har ju kört snabbt inne pĂ„ travet i Boden. Det Ă€r en hĂ€rlig kĂ€nsla nĂ€r det gĂ„r lite fortare. En mĂ€ktig kĂ€nsla. Vinden och hĂ€sten som tar i. Det Ă€r verkligen kul, sĂ€ger hon och ser pĂ„ Rappeld som stĂ„r snĂ€llt i stallgĂ„ngen. 
Hon kratsar hovarna pĂ„ sin hĂ€st som dock Ă€r lite besvĂ€rlig nĂ€r det handlar om bakfötterna. Rune avstĂ„r att hjĂ€lpa barnbarnet med bakbenen eftersom han precis har blivit bra efter nĂ„gra revbensbrott nĂ€r hĂ€starna sprang omkull honom ute i hagen. 
 â€“ En hĂ€st trampar inte pĂ„ dig nĂ€r du ligger ner. Men den vĂ€jer inte heller om du stĂ„r i vĂ€gen och de blir skrĂ€mda. Men sĂ„ hĂ€r har det varit genom hela livet. Jag har nog varit med om det mesta med hĂ€star. Skenturer och en hel del andra Ă€ventyr, sĂ€ger han pĂ„ sitt lĂ€ttsamma sĂ€tt. 
Att sko om en hĂ€st Ă€r ett tungt och krĂ€vande jobb. Men Ă„ldern hindrar Ă€ndĂ„ inte 90-Ă„ringen frĂ„n att sko sin egen hĂ€st sjĂ€lv. 
– Men jag skor bara tvĂ„ fötter om dagen. Jag fĂ„r ont i ryggen men jag brukar sĂ€ga att jag fĂ„r aldrig sĂ„ ont i ryggen att jag inte kan sko. Men jag skor bara tvĂ„ fötter. De andra tvĂ„ fĂ„r vĂ€nta till dagen efter, sĂ€ger han. 
Sedan selar Lina och farfar Rune ut Rappeld för en kortare motionsrunda. NĂ€r de Ă€r fĂ€rdiga passerar hon familjens hus och sedan bĂ€r det av ut pĂ„ den asfalterade landsvĂ€gen i Södra PrĂ€stholm. Hon möter ett par bilister som visar stor hĂ€nsyn och hennes tvÄÄrige kallblodstravare sköter sig exemplariskt. 
Lina fĂ„r mycket beröm av sin farfar som bland annat prisar hennes noggrannhet. 
– NĂ€r Lina har varit i stallet sĂ„ Ă€r det blĂ„st pĂ„ golvet. Och allt hon tar sig för hĂ€r inne Ă€r pĂ„ det sĂ€ttet. Det Ă€r fint att se. Hon Ă€r ansvarsfull, sĂ€ger Rune. 
Lina Larsson började i travskolan pĂ„ Bodentravet. Sedan dess har hennes intresset för travsporten bara vuxit. 
– Jag drömmer om att köra lopp med Rappeld. Det Ă€r mĂ„let, sĂ€ger hon. 

 

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!