Affärslokalen blir tillfällig tävlingsbana

I samband med SM-tävlingarna i rally så blir det premiär för biltävlingar även inne i Köpkvarteret 43:an. Men i ett betydligt mindre format.
– Det brukar bli långa köer när vi visar upp oss, berättar Kenth Bertilsson, Luleå RC Klubb.

NSD kikade in på nya banan

Foto: Stellan Mäki

Boden2025-02-07 15:00

Det är inne i Jysk tidigare lokaler som det har byggts upp en tävlingsbana för radiostyrd bilsport, så kallad miniracing.  

Banan som öppnade under fredagen kommer fortsättningsvis vara öppen varje lördag under februari samt hela sportlovet. Tävlingsbanan mäter 30 gånger 10 meter och hör till de större i sitt slag. I lokalen har det även byggts upp läktarplats för publik och en upphöjd plats för förarna. Anna-Lena Mårdestam, Boden Event, beskriver den stora lokalen som perfekt för ändamålet.

– Den är magiskt bra och vi är så glada över att Wiksténs fastigheter lånar ut den till oss.

Åldersgränsen är från åtta år i målsmans sällskap men det finns även en mindre tävlingsbana med mindre bilar för de som är yngre.

– Här kommer det att finnas alla möjligheter att prova på att köra och det är gratis för alla, säger Anna-Lena Mårdestam.

undefined
Kenth Bertilsson, Luleå RC Klubb och Anna-Lena Mårdestam, Bodens kommun.

Bilarna i miniracing är i skala 1:10 eller 1:12. Det finns två klasser, en för framhjulsdrivna bilar med en toppfart på runt 70 kilometer i timmen, och en klass för fyrhjulsdrift med hastigheter upp emot 130 kilometer i timmen. Prova-på-bilarna i Köpkvarteret 43:an har dock strypts till mer hanterbara hastigheter för nybörjare. 

Kenth Bertilsson berättar att det inte några åldersgränser för när man kan börja med sporten. Han tävlar själv för Luleå RCK och är miniraceansvarig för NMS Boden.

– Det viktiga är att man har nog stor hand för att hålla i radioapparaten och det brukar vara vid sex-sjuårsåldern ungefär. Någon övre gräns finns inte. Jag är själv 65 år och tävlar på internationell nivå, säger han. 

undefined
Det finns två tävlingsklasser i miniracing där de snabbaste bilarna har en topphastighet på 130 kilometer i timmen.

I Boden finns vanligtvis ingen inomhusbana för miniracing, den närmaste ligger på Storheden i Luleå. 

– På 1980-talet hade vi många tävlingar i Boden och det fanns många förare. Drömmen vore att få igång intresset här igen, säger Kenth Bertilsson.

Förhoppningen är att den tillfälliga miniracingbanan ska locka fler att börja med sporten.

Tror du bodensarna kommer vilja prova på det här?

– Det brukar vara ett otroligt stort intresse när vi är ute och visar upp oss på olika evenemang. När vi var i Norrfjärden förra året var kön 30 meter i fyra timmar. 

NMS Boden har en utomhusbana med asfalt som ska göras i ordning för framtida tävlingar. De två provtävlingarna som har genomförts där de två senaste somrarna har gett mersmak, berättar Kenth Bertilsson.

– Det behöver fixas kurvmarkeringar och banan behöver asfalteras om på vissa ställen, det är lite sånt vi behöver få hjälp med.

undefined
Kenth Bertilsson, Luleå RC Klubb och Anna-Lena Mårdestam, Bodens kommun beskriver lokalen i Köpkvarteret 43:an som perfekt för miniracing. Från 7 februari till 8 mars kommer det finnas möjlighet att provköra gratis.
undefined
Det finns två tävlingsklasser där de snabbaste bilarna har en topphastighet på 130 kilometer i timmen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!