Hundratals på travet - vissa skällde i protest

Under lördagen arrangerar Norrlabben inofficiell hundutställning på Peabtravet. Omkring 120 hundar deltog och Lena Englund från Boden är en av dem. Hon ställde ut sin Rhodesian Ridgeback Donna.
- Det gick bra. Hon fick bir med hp.

Foto: Fotograf saknas!

BODEN2011-01-22 16:26

Det betyder att Donna blev bästa hunden i rasen med hederspris, vilket i sin tur betyder att hon gick till final.

I år har utställningsbestämmelserna ändrats och anpassats för att systemen i Norden ska vara likartade.

Skäller i protest

Utanför skällde Tiffany i protest.

- Hon gillar inte att sitta fast, säger Christina Björklund, Luleå.

Tiffany är en Sankt bernhardshund. En liten bit ifrån henne sitter hennes mamma Loppan med en annan dotter, Smulan. De båda njuter av snön och solen.

- Vi är inte med på utställningen, men är här för socialanpassning och träning. Men jag brukar ställa ut. När Loppan fyller åtta, nu efter februari, ska jag ställa henne i veteranklassen, säger Christina Björklund.

Gillar blodpudding

Tjorven heter en liten dvärgpincher, som sitter och väntar på finalerna. Hon är snart två år och Emelie Stridfeldt, Luleå, var jättenervös inne i ringen. I går hade Tjorven fått torkad blodpudding, vilket blev succé. Så i morse steg Emelie upp klockan halv fem och fixade utställningsgodis.

- Det gick bättre än jag hade förväntat mig. Tjorven verkade tycka om det och struttade runt i ringen.

Tacka för det, matte hade ju torkad blodpudding.

- Domaren tyckte att Tjorven är lovande. Hon fick bir och hp, säger Emelie Stridfeldt, stolt matte.

Hon har fått blodad tand, tänker gå på fler utställningar och tillade att arrangemanget var jättebra.

Margaretha Larsson, ordförande i Nordlabben i Norrbotten, berättar att de i början av veckan endast hade 60 anmälda hundar. Sedan rullade anmälningarna in i snabb takt och plötsligt behövde de en till domare.

- Anna-Lena Angeria i Kalix ska ha en eloge för att hon ställde upp med så kort varsel, säger Margaretha Larsson.

Sparar till clubshow

Anna-Lena Angeria och Gunilla Berglund, Flatham’s Kennel, bedömer hundarna i var sin ring. De tittar på utseende, rörelse och hur hunden svarar upp mot sin rasstandard, men även tillgänglighet och mentalitet bedöms.

Margaretha Larsson är jätteglad för att de fick så många anmälningar och berättar att de nästa år ska arrangera en officiell utställning i Boden, en clubshow.

- Vi hade en 2006 och det tog tre år att spara ihop pengar.

Likka och Maya

I vimlet av hundar och deras ägare sitter Anneli Degerman med den Svenska lapphunden Likka inköpt i Finland. Likka är sju månader och går i valpklass II. Det var ett tio-tal år sedan Anneli Degerman ställde ut och kände sig lite ringrostig

- Jag har tidigare ställt Lancashire heeler och man ställer dem på lite olika sätt. Det är roligt att vara tillbaka igen. Det gick bra och jag är nöjd. Likka fick ett fint omdöme. Egentligen ska hon ha ståndöron. Vi får se om de reser sig. Hon är en fin och trevlig hund och vi tycker om henne som hon är, säger Anneli Degerman.

Lena Andersson, Sunderbyn, tränar med sin Siberian husky Maya, som är ett år och två månader. Det har gått bra för Maya berättar matte.

- Vi har mest deltagit på inofficiella utställningar, men på nationella utställningen i Sjulsnäs tog hon rubb och stubb och vann bisvalp-finalen. Därmed direktkvalificerade hon sig till Puppy of the Year, som avgörs på Grand hotell i februari.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om