Totalt medverkade ett hundratal personer på Björksalens scen och aulan var fylld till sista plats. Dansens dag i Boden finns för att visa upp det breda utbud som föreningarna erbjuder.
Dans, som det bjöds på under en och en halvtimme, kan stå för allt från motion, glädje, konstform, underhållning, frihet, tradition till livsstil.
Först ut på golvet var gruppen Bodansarnas allra yngsta knattar som visade upp vad de lärt sig tillsammans med sina föräldrar. Därefter var det dags för PRO:s seniordansgrupp.
- De dansar för att de tycker det är roligt, de får umgås och röra på sig. Samtidigt är dans en bra minnesträning, sade presentatören Frida Olausson.
Balkangruppen, Dance direction, folkdanslaget Up North, ABF:s unga killar som dansade breakdance som det slog gnistor om, tjejdansarna i Down North, Luleå Bugg och Swing och inte minst Bodens gymnastikklubb. Tempot skruvades upp betydligt när unga deltagarna som fått vänta till sist intog scenen. Även publiken uppskattade deltagarnas entusiasm.